Śląskie: trzy lata więzienia za atak na ratowników medycznych. Do sądu trafił akt oskarżenia

2022-09-30 11:44

Aż trzy lata więzienia grożą dwóm mężczyznom, którzy naruszyli nietykalność cielesną ratowników medycznych, gdy ci udzielali pomocy. W tych sprawach prokuratura skierowała właśnie do sądu akty oskarżenia.

Śląskie: trzy lata więzienia za atak na ratowników medycznych. Do sądu trafił akt oskarżenia
Autor: Getty Images

Ratownicy pracują w częstochowskim pogotowiu ratunkowym. O decyzji Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poinformował Polską Agencję Prasową prokurator Tomasz Ozimek.

Dwa ataki na ratowników udzielających pomocy

Oba opisane w aktach oskarżenia wydarzenia miały miejsce w sierpniu 2022 r. "11 sierpnia partnerka 42-letniego mężczyzny wezwała pogotowanie ratunkowe w związku z doznanym przez niego urazem nogi. W trakcie czynności podejmowanych przez załogę karetki, znajdujący się pod wpływem alkoholu mężczyzna odepchnął ratownika medycznego i uderzył go pięściami w klatkę piersiową" - poinformował prokurator Tomasz Ozimek.

"Do podobnego zdarzenia doszło 26 sierpnia. W tym dniu ratownicy medyczni udali się w okolice cmentarza Kule w Częstochowie, aby udzielić pomocy 58-letniemu mężczyźnie z raną ciętą ręki. W czasie udzielania świadczeń medycznych, nietrzeźwy mężczyzna uderzył ratownika medycznego pięścią w twarz" - przekazał.

Mężczyznom może grozić kara do trzech lat więzienia

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej ratowników medycznych w trakcie pełnienia czynności służbowych. "Przesłuchani w charakterze podejrzanych sprawcy przyznali się do zarzucanych im przestępstw i wyrazili skruchę oraz zadeklarowali dobrowolne poddanie się karze" - wyjaśnił prokurator Ozimek. Jak dodał, jeden z mężczyzn był w przeszłości karany za przestępstwo zniszczenia mienia.

Rzecznik prokuratury przypomniał, że zgodnie z przepisami osoba, która wchodzi w skład zespołu ratownictwa medycznego korzysta z ochrony przewidzianej w kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. Za zarzucane oskarżonym czyny może grozić do 3 lat więzienia. Akty oskarżenia w tych sprawach Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Skandaliczny atak na ratownika na kąpielisku