Siedmiolatka z Ukrainy z przebitym okiem operowana w Polsce. Dziewczynka będzie widzieć

2022-03-29 8:47

W lubelskich szpitalach udzielana jest pomoc medyczna osobom z Ukrainy. Lekarze z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 zapewniają pomoc medyczną i wykonują zabiegi operacyjne u dzieci, które doznały uszkodzenia narządu wzroku w wyniku działań wojennych. Pierwszą pacjentką była 7-letnia Daryna z Kijowa z przebitym okiem.

7-letnia Daryna z Ukrainy
Autor: Uniwersytet Medyczny w Lublinie Profesor Robert Rejdak z 7-letnią Daryną z Kijowa

7-latka z Kijowa z przebitym okiem trafiła w ręce specjalistów

Daryna podczas ewakuacji z Kijowa upadła na gałąź, która przebiła jej oko. Gdyby dziewczynka nie trafiła do Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie przeprowadzono operację, prawdopodobnie przestałaby widzieć. Po udanej operacji lekarze są dobrej myśli. Pracownicy kliniki czekają teraz na kolejnych pacjentów, m.in. na pięcioletnich bliźniaków z licznymi obrażeniami, których doznali w wyniku wybuchu bomby.

„Mamy możliwość konsultowania zdjęć, wyników badań, możemy kontaktować się na odległość z kolegami z Ukrainy i zająć się skomplikowanymi przypadkami dziecięcymi” – powiedział prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej. Profesor podkreśla, że operacje oka u dzieci są najtrudniejsze, a w tym momencie we lwowskiej klinice nie ma warunków do ich wykonywania. „Wszystkie siły skoncentrowane są na operacjach rannych żołnierzy. Dlatego chcemy pomóc” – wyjaśnił.

Poradnik Zdrowie kiedy iść do okulisty

Zbiórka materiałów medycznych do operacji

Lekarze z Lublina działający w Stowarzyszeniu Chirurgów Okulistów Polskich, prowadzą międzynarodową zbiórkę niezbędnych materiałów chirurgicznych do operacji. Organizowane są do transporty do lwowskiego szpitala, skąd dalej są przekazywane do szpitali w Sumach, Kijowie, Winnicy. To zadanie jest niezwykle trudne w okolicznościach działań wojennych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki