Selena Gomez miała paranoje i lęki. "Byłam w czterech zakładach leczniczych"

2022-11-06 12:37

W ostatni piątek odbyła się premiera filmu dokumentalnego, w którym Selena Gomez opowiedziała o swoich problemach psychicznych. Piosenkarka i aktorka zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową, miała lęki i paranoje. – Będę bardzo szczera wobec wszystkich: byłam w czterech zakładach leczniczych – ujawniła.

Selena Gomez miała paranoje i lęki. Byłam w czterech zakładach leczniczych
Autor: Instagram Selena Gomez miała paranoje i lęki. "Byłam w czterech zakładach leczniczych"

Bagaż zdrowotnych problemów Seleny Gomez jest naprawdę pokaźny. Kilka lat temu u piosenkarki zdiagnozowano podstępną chorobę – toczeń rumieniowaty. Aktorka wymagała przeszczepu nerki, a teraz zdecydowała się opowiedzieć o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym.

Selena Gomez o diagnozie choroby afektywno dwubiegunowej

Selena Gomez jest jedną z najpopularniejszych artystek na całym świecie. Aktorka i piosenkarka swoją karierę rozpoczęła, kiedy była jeszcze dzieckiem. 4 listopada odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Selena Gomez: My Mind and Me". Dokument przedstawia sześć ostatnich lat życia aktorki. Ukazuje nie tylko zawodowe zobowiązania, ale kryzysy zdrowia psychicznego i fizycznego, z jakimi zmagała się 30-latka.

Najbardziej dramatyczny dla aktorki był rok 2018. Miała lęki i paranoje, wydawało się jej, że bliscy chcą jej zaszkodzić. Wtedy przeszła załamanie, a rok później lekarze zdiagnozowali u niej chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD).

Problemy natury psychicznej przerosły aktorkę. Selena przyznała, że potrzebowała specjalistycznej pomocy. - Będę bardzo szczera wobec wszystkich: byłam w czterech zakładach leczniczych – ujawniła.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychiatry?

"Zaczęło się robić u mnie naprawdę mrocznie"

Problemy psychiczne aktorki dały o sobie znać po raz pierwszy, gdy była jeszcze bardzo młoda. Gomes wyjaśniła: "Gdy skończyłam 20 lat, poczułam, że zaczęło się robić u mnie naprawdę mrocznie. Czułam, że nie mam kontroli nad tym, co czuję, czy to, co robię, jest dobre, czy złe".

Brak kontroli nad własnym życiem sprawił, że kobieta czuła zagubiona. Jej depresja pogłębiała się. - Dorastałam w przekonaniu, że gdy będę mieć 25 lat, to będę już miała męża. Nie zapowiadało się na to, i to mnie zniszczyło – dodała.

Dzięki leczeniu, aktorce udało się wrócić na właściwe tory. Jednak leki, których potrzebuje w terapii ChAD, wpływają na jej płodność, co oznacza, że prawdopodobnie nie będzie mogła mogła mieć własnych dzieci.

"Prawdopodobnie byłbym kolejną irytującą istotą"

Selena wie, że jej zdrowotne problemy, bardzo ją zmieniły i miały ogromny wpływ na to, jaką jest osobą. - Przypominam sobie, że nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie załamanie, gdyby nie mój toczeń, gdyby nie moja diagnoza. Myślę, że prawdopodobnie byłbym kolejną irytującą istotą, która po prostu chce nosić ładne ubrania przez cały czas – przyznała.

W tym roku aktorka skończyła 30 lat i z tej okazji urządziła imprezę. Na uroczystość zaprosiła osoby, które były częścią jej życia dekadę temu. W ten sposób aktorka chciała uczcić nie tylko swoje urodziny, ale świętować, że najgorszy czas jest już za nią

Choroba afektywna dwubiegunowa, inaczej określana chorobą maniakalno-depresyjną, to schorzenie psychiczne, które wpływa na nastrój, aktywność i koncentrację, a także na zdolności jednostki do wykonywania codziennych zadań. Istnieją trzy rodzaje choroby afektywnej dwubiegunowej i każdy typ obejmuje wyraźne zmiany nastroju, energii i poziomu aktywności. Zwykle choroba afektywna dwubiegunowa diagnozowana jest w późnym okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości

Znajdujesz się w trudnej sytuacji? Potrzebujesz porozmawiać z psychologiem? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.