Seks jako wyzwalacz ataku astmy? "Stosunek jest równoważny przejściu dwóch pięter"

2022-11-15 13:03

Intymne zbliżenie może przyczynić się do ataku astmy? Tak twierdzą autorzy nowego badania, którzy zauważają, że o zagrożeniu płynącym z uprawiania sportu przez astmatyków mówi się dużo, natomiast temat seksu jako wyzwalacza ataku astmy jest bardzo często pomijany.

Seks jako wyzwalacz ataku astmy? Stosunek jest równoważny przejściu dwóch pięter
Autor: Getty Images Seks jako wyzwalacz ataku astmy? "Stosunek jest równoważny przejściu dwóch pięter"

Zdaniem naukowców, aż 90 proc. osób z astmą doświadczyło kiedyś jej objawów, wywołanych wysiłkiem fizycznym.

Seks groźny dla astmatyków?

Seks nie jest powszechnie uważany za formę aktywności fizycznej, w związku z czym niewielu pacjentów i lekarzy jest skłonnych uznać, że istnieje związek między stosunkiem płciowym a atakami astmy. To jednak nie oznacza, że nie ma zagrożenia.

Nie mówią o tym ze wstydu

Problem polega na tym, że większość astmatyków, która doświadczyła nasilenia objawów astmy podczas stosunku płciowego nie wspomina o tym swojemu lekarzowi z powodu skrępowania i wstydu.

Poradnik Zdrowie: astma

Seks to zdrowie? Tak, dla zdrowych

Znamy wiele korzyści zdrowotnych płynących z uprawiania seksu. Stosunek płciowy m.in. redukuje stres, przyspiesza krążenie krwi, wzmacnia serce. Okazuje się, że inaczej jest w przypadku osób chorujących na astmę.

„Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wydatek energetyczny związany z aktywnością seksualną jest mniej więcej równoważny przejściu dwóch pięter schodów” – wyjaśnia autor badania dr Ariel Leung.

Podejrzewając, że stosunek seksualny może być potencjalnym wyzwalaczem ataków astmy, naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się tym powiązaniom. Okazuje się, że pacjenci niechętnie zgłaszają napady astmy, których doznali w czasie zbliżenia seksualnego z powodu wstydu.

Dr Leung wyjaśnia, że ​​„dokładna częstość współżycia płciowego objawiająca się astmą wysiłkową nie jest znana, ale można wywnioskować, że pacjenci z astmą wysiłkową prawdopodobnie również doświadczą astmy wywołanej współżyciem”.

Wrażliwość tematu powoduje brak kompletnych i rzetelnych informacji w dokumentacjach medycznych pacjentów. Niekompletna wiedza na temat okoliczności nasilania się ataków astmy utrudnia dojście do prawdy.

Dr Leung podkreśla, że choć temat rzeczywiście jest dość osobisty i nieco zawstydzający, warto wziąć pod uwagę, jak ważne jest podnoszenie świadomości na ten temat. Dr Leung ma nadzieję, że otwarte dzielenie się takimi doświadczeniami może pomóc ograniczyć ataki astmy podczas stosunków płciowych, a tym samym przyczynić się do poprawy jakości życia wielu astmatyków.