Salmonella w słodyczach popularnego dyskontu. GIS wydał ostrzeżenie
15 stycznia br. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące kilku produktów. Powodem jest wykrycie bakterii Salmonella. Słodka przekąska zniknie z półek znanej sieci handlowej.
Salmonellę, czyli bakterię Gram-ujemną z rodziny Enterobacteriacea najczęściej spotyka się w mięsie, jajkach czy przetworach mlecznych. Biorąc pod uwagę fakt, że tego rodzaju składniki stanowią dodatek do różnych produktów, zagrożenie zatruciem wzrasta. Główny Inspektorat Sanitarny ponownie wycofał określoną partię słodyczy.
Salmonella w chałwie. Ponowny problem znanej sieci
5 stycznia br. informowaliśmy o wykryciu salmonelli w chałwie sieci Kaufland. Wydano ostrzeżenie publiczne, a słodką przekąskę wycofano z obrotu. Z najnowszych informacji wynika, że problem nie zniknął. Poniżej podajemy nazwy wycofanych produktów, numery partii oraz datę ważności.
- Nazwa produktu: Chałwa sezamowa kakaowa, 5 kg
- Numer partii: 12.09/2
- Data minimalej trwałości: 12.03.2025
- Nazwa produktu: K-Classic Chałwa sezamowa o smaku waniliowym 100 g
- Numer partii: 12.10/1K
- Data minimalej trwałości: 12.04.2025
Producentem wymienionych słodyczy jest Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom. Jak wynika z treści opublikowanego ostrzeżenia, Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze działania wyjaśniające. Natomiast Kaufland informuje, że jeżeli ktoś kupił daną chałwę, może zwrócić produkt bez okazywania paragonu i otrzyma zwrot pieniędzy.
Salmonelloza, objawy poważnego zatrucia
GIS podkreśla, aby pod żadnym pozorem nie spożywać wspomnianej wyżej chałwy, oznaczonej wskazanym numerem partii. W przeciwnym razie grozi nam zatrucie pokarmowe. Objawy salmonellozy mogą pojawić się nawet od 12 do 24 godzin od momentu zakażenia. Co więcej, bakterią można zarazić się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi drugiej osoby, czy podczas korzystania z toalety, czy tego samego ręcznika. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie ostrożności i właściwej higieny.
Natomiast jeżeli dojdzie do kontaktu z patogenem, to już kilka godzin później mogą pojawić się pierwsze objawy zatrucia salmonellą:
- biegunka,
- bule brzucha,
- bóle głowy,
- wymioty.
Nie należy lekceważyć wymienionych symptomów, ale pilnie zgłosić się do lekarza rodzinnego lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dzieckiem, seniorem, lub osobą o obniżonej odporności. Ciężkie zatrucie salmonellą może prowadzić do sepsy, która stanowi zagrożenie życia.