Są skuteczne w walce z lękiem i depresją. Istotna jest dawka

2021-11-26 12:15

Międzynarodowe badanie prowadzone przez naukowców z UBC Okanagan sugeruje, że regularne stosowanie małych dawek psychodelików, takich jak psylocybina lub LSD, może być cennym narzędziem dla osób zmagających się z lękiem i depresją.

psychodeliki
Autor: Getty Images

Badanie opublikowane w Nature: Scientific Reports wykazało, że osoby, które stosowały mikrodawkowanie psychodelików odczuwały mniej objawów lęku i depresji oraz większe poczucie dobrostanu.

Mikrodawkowanie obejmuje regularne samodzielne podawanie substancji psychodelicznych w ilościach wystarczająco małych, aby nie zaburzać normalnego funkcjonowania poznawczego.

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

Badacze prześledzili dane ponad 8500 osób z 75 krajów, korzystając z anonimowego systemu samodzielnego raportowania – około połowa z nich stosowała mikrodozowanie psychodelików. Naukowcy dostrzegli wyraźny związek między mikrodozowaniem a mniejszą liczbą objawów depresji, lęku i stresu – co jest ważne, biorąc pod uwagę wysoką częstość występowania tych stanów i znacznego cierpienia, które powodują. 

 „Mamy epidemię problemów ze zdrowiem psychicznym, z istniejącymi terapiami, które nie działają na wszystkich. Musimy podążać za przykładem pacjentów, którzy podejmują te inicjatywy, aby poprawić samopoczucie u ludzi i zmniejszyć ich cierpienie” - powiedział autor badania.

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.