Rusza rejestracja na szczepienie dawką przypominającą. Jak się zapisać?

2021-11-02 9:07

Od wtorku 2 listopada wszystkie osoby pełnoletnie mogą umawiać się na szczepienie dawką przypominającą – pod warunkiem, że od przyjęcia pełnego cyklu szczepienia upłynęło już co najmniej 6 miesięcy.

szczepienie
Autor: Getty Images

Od połowy września na szczepienie dawką przypominającą mogły umawiać się tylko osoby powyżej 50 lat i personel medyczny mający kontakt z pacjentem.

Począwszy od 2 listopada taką możliwość mają wszyscy, którzy ukończyły 18 lat i otrzymali pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen.

Warunek: od przyjęcia pełnego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

E-skierowanie dla takich osób wystawione jest automatycznie, ale jak przypomina Centrum e-Zdrowia, termin jego wystawienia zależy od terminu podania ostatniej (lub w przypadku szczepionki Johnson&Johnson firmy Janssen jedynej) dawki. E-skierowanie dostępne będzie dla osób, które w pełni zaszczepiły się co najmniej 6 miesięcy temu.

Osoby takie szczepione będą preparatami: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce 0,3 ml i Spikevax (Moderna) połowa dawki: 50 µg – 0,25 ml.

Na dawkę przypominającą można umówić się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl lub wykorzystując aplikację mojeIKP. Można również zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989 lub wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym, oceniając odstęp od ostatniego szczepienia.