Rusza ogólnopolska kampania „Razem dla słuchu”

2016-03-01 13:27 materiały organizatorów kampanii „Razem dla słuchu”

3 marca 2016 r. rusza tegoroczna kampania „Razem dla Słuchu”, zainicjowana przez portal www.razemdlasłuchu.pl. Akcja ma zwrócić uwagę Polaków na potrzebę prewencji słuchu oraz poszerzyć wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają głęboko niedosłyszącym na normalne życie. Na start kampanii wybrano Światowy Dzień Ochrony Słuchu.

Każdego roku 3 marca, podczas Światowego Dnia Ochrony Słuchu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uwidacznia znaczenie prawidłowego słuchu dla ludzkiego życia. WHO zwraca także szczególną uwagę na rolę prewencji, potrzebę szybkiej interwencji i natychmiastowego badania w przypadku zaobserwowania problemu słuchu u siebie czy bliskich oraz znaczenie właściwego leczenia zaburzeń tego organu. W Polsce rusza tegoroczna kampania „Razem dla Słuchu”, zainicjowana przez portal www.razemdlasłuchu.pl. Akcja ma zwrócić uwagę Polaków na potrzebę prewencji słuchu oraz poszerzyć wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają głęboko niedosłyszącym na normalne życie.

Ogólnopolska kampania „Razem dla słuchu”

W ramach kampanii „Razem dla Słuchu” jej inicjatorzy przypominają o konieczności dbania o słuch oraz o regularnej profilaktyce.

Problem głuchoty staje się coraz bardziej poważny. Na całym świecie zmaga się z nią aż 360 mln ludzi, w tym 32 mln dzieci.

- Prawidłowy słuch ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka, a wszelkie jego ubytki przekładają się na liczne problemy zdrowotne oraz na ogólny stan emocjonalny. Dzieci mają wówczas trudności z adaptacją wśród rówieśników, zniechęcają się do zabawy i nawiązywania nowych kontaktów, wreszcie mają gorsze wyniki w nauce. U dorosłych problem ze słuchem jest jeszcze bardziej złożony. Uniemożliwia podjęcie wielu działań, kontynuację pracy czy realizację pasji, a w konsekwencji może wywołać depresję. W przypadku głębokiego niedosłuchu zarówno dzieci jak i dorośli często wymagają stałego wsparcia rodziny i opiekunów – podkreśla dr Józef Mierzwiński, ordynator Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy.

Leczenie niedosłuchu implantem ślimakowym

Świat osoby głuchej bądź głęboko niedosłyszącej może zostać całkowicie odmieniony przez podjęcie leczenia przy pomocy implantu słuchowego. Implant jest to elektroniczna proteza słuchu, nowoczesne rozwiązanie, stanowiące prawdziwe dobrodziejstwo dla osób z poważnymi zaburzeniami słuchu. Pozwala słyszeć i komunikować z otoczeniem tym dorosłym i dzieciom, w przypadku których aparat słuchowy już nie pomaga. – zaznacza dr Józef Mierzwiński. Niestety w Polsce podobnie jak i wielu krajach świata istnieje wciąż niska świadomość dostępnych rozwiązań medycznych, dzięki którym osoby z głębokim niedosłuchem mogą normalnie żyć w i dla społeczeństwa. Dlatego też ważne są działania informacyjno-edukacyjne, które przybliżą polskiemu społeczeństwu temat implantów słuchowych – zaznacza Sylwia Gajos, założycielka Stowarzyszenia „Słyszeć bez granic”. Implantacja słuchowa umożliwia najmłodszym uczestniczenie w powszechnej edukacji i rozwijanie się na równi z dziećmi zdrowymi. Z kolei dorosłym gwarantuje powrót do aktywnego życia zawodowego i osobistego. Sprawia, że mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie jako jego pełnoprawni i pełnowartościowi obywatele i ponownie cieszyć się codziennym życiem. Gdyby nie implanty słuchowe, ludzie niesłyszący skazani byliby na wyłączenie z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego, stając się dla swoich bliskich, ale także i państwa dużym obciążeniem – dodaje dr Józef Mierzwiński

Warto wiedzieć

Ogólnopolska Infolinia „Razem dla słuchu” skierowana do osób niedosłyszących i ich rodzin

W Polsce osoby potrzebujące pomocy i szukające informacji na temat leczenia głębokich niedosłuchów implantami słuchowymi mogą skorzystać ze wsparcia specjalnej ogólnopolskiej Infolinii „Razem dla słuchu” skierowanej do osób niedosłyszących i ich rodzin, dzwoniąc pod numer 22 3333 000. Platforma www.razemdlasluchu.pl zrzesza osoby, które mają problemy ze słuchem, ich rodziny oraz specjalistów zajmujących się tematyką niedosłuchu. Zainteresowani mogą znaleźć na niej adresy poradni, specjalistów, stowarzyszeń oraz informacje o najnowszych, także zagranicznych doniesieniach medycznych. Znajdują się na niej też specjalnie przygotowane ćwiczenia logopedyczne. Portal umożliwia ponadto uczestnictwo w tematycznych konferencjach online z udziałem ekspertów. W Polsce osoby potrzebujące pomocy i szukające informacji na temat leczenia głębokich niedosłuchów implantami słuchowymi mogą skorzystać ze wsparcia specjalnej ogólnopolskiej Infolinii „Razem dla słuchu” skierowanej do osób niedosłyszących i ich rodzin, dzwoniąc pod numer 22 3333 000. Jest to pierwsza i jedyna tego typu infolinia w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE