Różnice w chorobach serca między płciami mogą pojawić się jeszcze przed urodzeniem

2021-10-28 10:18

W czasopiśmie Developmental Cell opublikowano analizy, które opisują mechanizmy dysproporcji pomiędzy sercami kobiet i mężczyzn na wczesnym etapie ich rozwoju. Autorzy badań twierdzą, że odkrycia mogą stworzyć nowe możliwości badań nad chorobami kardiologicznymi oraz rozwinąć prace badawcze nad różnicami płci w tym aspekcie.

roznice-w-chorobach-serca-miedzy-plciami-moga-pojawic-sie-jeszcze-przed-urodzeniem
Autor: Getty Images

Przeprowadzone badania dotyczyły myszy. Badacze skupili się na identyfikacji różnic molekularnych między dorosłymi i embrionalnymi, męskimi i żeńskimi sercami. Udało określić się białka, szlaki i kompleksy białkowe wspólne dla ssaków, a także tych, które tworzą różnice pomiędzy płciami.

Choć płeć odgrywa kluczową rolę w dolegliwościach serca, przeprowadzone badania sugerują, że różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w ekspresji białek występują już na najwcześniejszym etapie rozwoju tego narządu, gdy komórki embrionalne stają się komórkami sercowymi zwanymi kardiomiocytami. To oznacza, że różnice występują przed utworzeniem gonady płciowej.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Dzięki zdefiniowaniu typów komórek wskazano rozbieżności w linii kardiomiocytów między sercami samic i samców. Okazało się, że różnice dotyczące serc między kobietami a mężczyznami są nie tylko kontrolowane przez hormony, ale także przez mechanizm chromosomów płci, niezależny od hormonów płciowych.

Według naukowców ekspresja białka różni się między męskimi i żeńskimi sercami w okresie embrionalnym przed pierwotnym określeniem płci i wystawieniem zarodka na działanie hormonów płciowych. Spośród białek, które wyszczególnili eksperci, 17 z nich było związanych w wrodzonymi stanami chorób serca, które wskazują na różnice pomiędzy płciami. 5 z nich jest kodowanych przez geny, o których wiadomo, że przyczyniają się do ciężkiej wrodzonej wady serca – tetralogii Fallota, która nawet po uwzględnieniu czynników ryzyka, preferencyjnie wpływa na mężczyzn.

Dzięki zebranym danym naukowcy zdefiniowali rolę białka sercowego A1BG, którego utrata prowadzi do nieprawidłowości w pracy serca u kobiet, ale nie u mężczyzn. Autorzy badań podkreślają, że zrozumienie podstawowej biologii rozwoju serca na tak wczesnym etapie dostarcza kluczowych danych dla biologów pracujących nad komórkami macierzystymi, którzy są zainteresowani wykorzystaniem ich do regeneracji, a także do innych terapii kardiologicznych.

Eksperci podkreślają, że ustalenie, czy owe mechanizmy nie tylko regulują dysproporcje serc pomiędzy płciami, ale czy mają zastosowanie do różnic między kobietami i mężczyznami w innych stanach chorobowych, np. w chorobach nowotworowych, otyłości, schorzeń autoimmunologicznych, demencji czy przewlekłej choroby nerek.

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?
Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki