Różnice w chorobach serca między płciami mogą pojawić się jeszcze przed urodzeniem
W czasopiśmie Developmental Cell opublikowano analizy, które opisują mechanizmy dysproporcji pomiędzy sercami kobiet i mężczyzn na wczesnym etapie ich rozwoju. Autorzy badań twierdzą, że odkrycia mogą stworzyć nowe możliwości badań nad chorobami kardiologicznymi oraz rozwinąć prace badawcze nad różnicami płci w tym aspekcie.
Przeprowadzone badania dotyczyły myszy. Badacze skupili się na identyfikacji różnic molekularnych między dorosłymi i embrionalnymi, męskimi i żeńskimi sercami. Udało określić się białka, szlaki i kompleksy białkowe wspólne dla ssaków, a także tych, które tworzą różnice pomiędzy płciami.
Choć płeć odgrywa kluczową rolę w dolegliwościach serca, przeprowadzone badania sugerują, że różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w ekspresji białek występują już na najwcześniejszym etapie rozwoju tego narządu, gdy komórki embrionalne stają się komórkami sercowymi zwanymi kardiomiocytami. To oznacza, że różnice występują przed utworzeniem gonady płciowej.
Dzięki zdefiniowaniu typów komórek wskazano rozbieżności w linii kardiomiocytów między sercami samic i samców. Okazało się, że różnice dotyczące serc między kobietami a mężczyznami są nie tylko kontrolowane przez hormony, ale także przez mechanizm chromosomów płci, niezależny od hormonów płciowych.
Według naukowców ekspresja białka różni się między męskimi i żeńskimi sercami w okresie embrionalnym przed pierwotnym określeniem płci i wystawieniem zarodka na działanie hormonów płciowych. Spośród białek, które wyszczególnili eksperci, 17 z nich było związanych w wrodzonymi stanami chorób serca, które wskazują na różnice pomiędzy płciami. 5 z nich jest kodowanych przez geny, o których wiadomo, że przyczyniają się do ciężkiej wrodzonej wady serca – tetralogii Fallota, która nawet po uwzględnieniu czynników ryzyka, preferencyjnie wpływa na mężczyzn.
Dzięki zebranym danym naukowcy zdefiniowali rolę białka sercowego A1BG, którego utrata prowadzi do nieprawidłowości w pracy serca u kobiet, ale nie u mężczyzn. Autorzy badań podkreślają, że zrozumienie podstawowej biologii rozwoju serca na tak wczesnym etapie dostarcza kluczowych danych dla biologów pracujących nad komórkami macierzystymi, którzy są zainteresowani wykorzystaniem ich do regeneracji, a także do innych terapii kardiologicznych.
Eksperci podkreślają, że ustalenie, czy owe mechanizmy nie tylko regulują dysproporcje serc pomiędzy płciami, ale czy mają zastosowanie do różnic między kobietami i mężczyznami w innych stanach chorobowych, np. w chorobach nowotworowych, otyłości, schorzeń autoimmunologicznych, demencji czy przewlekłej choroby nerek.
Polecany artykuł:
Porady eksperta