Różnice w chorobach serca między płciami mogą pojawić się jeszcze przed urodzeniem

2021-10-28 10:18
roznice-w-chorobach-serca-miedzy-plciami-moga-pojawic-sie-jeszcze-przed-urodzeniem
Autor: Getty Images

W czasopiśmie Developmental Cell opublikowano analizy, które opisują mechanizmy dysproporcji pomiędzy sercami kobiet i mężczyzn na wczesnym etapie ich rozwoju. Autorzy badań twierdzą, że odkrycia mogą stworzyć nowe możliwości badań nad chorobami kardiologicznymi oraz rozwinąć prace badawcze nad różnicami płci w tym aspekcie.

Przeprowadzone badania dotyczyły myszy. Badacze skupili się na identyfikacji różnic molekularnych między dorosłymi i embrionalnymi, męskimi i żeńskimi sercami. Udało określić się białka, szlaki i kompleksy białkowe wspólne dla ssaków, a także tych, które tworzą różnice pomiędzy płciami.

Choć płeć odgrywa kluczową rolę w dolegliwościach serca, przeprowadzone badania sugerują, że różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w ekspresji białek występują już na najwcześniejszym etapie rozwoju tego narządu, gdy komórki embrionalne stają się komórkami sercowymi zwanymi kardiomiocytami. To oznacza, że różnice występują przed utworzeniem gonady płciowej.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Dzięki zdefiniowaniu typów komórek wskazano rozbieżności w linii kardiomiocytów między sercami samic i samców. Okazało się, że różnice dotyczące serc między kobietami a mężczyznami są nie tylko kontrolowane przez hormony, ale także przez mechanizm chromosomów płci, niezależny od hormonów płciowych.

Według naukowców ekspresja białka różni się między męskimi i żeńskimi sercami w okresie embrionalnym przed pierwotnym określeniem płci i wystawieniem zarodka na działanie hormonów płciowych. Spośród białek, które wyszczególnili eksperci, 17 z nich było związanych w wrodzonymi stanami chorób serca, które wskazują na różnice pomiędzy płciami. 5 z nich jest kodowanych przez geny, o których wiadomo, że przyczyniają się do ciężkiej wrodzonej wady serca – tetralogii Fallota, która nawet po uwzględnieniu czynników ryzyka, preferencyjnie wpływa na mężczyzn.

Dzięki zebranym danym naukowcy zdefiniowali rolę białka sercowego A1BG, którego utrata prowadzi do nieprawidłowości w pracy serca u kobiet, ale nie u mężczyzn. Autorzy badań podkreślają, że zrozumienie podstawowej biologii rozwoju serca na tak wczesnym etapie dostarcza kluczowych danych dla biologów pracujących nad komórkami macierzystymi, którzy są zainteresowani wykorzystaniem ich do regeneracji, a także do innych terapii kardiologicznych.

Eksperci podkreślają, że ustalenie, czy owe mechanizmy nie tylko regulują dysproporcje serc pomiędzy płciami, ale czy mają zastosowanie do różnic między kobietami i mężczyznami w innych stanach chorobowych, np. w chorobach nowotworowych, otyłości, schorzeń autoimmunologicznych, demencji czy przewlekłej choroby nerek.

Źródło:

Cardiac proteomics reveals sex chromosome-dependent differences between males and females that arise prior to gonad formation, Developmental Cell, online: https://www.cell.com/developmental-cell/fulltext/S1534-5807(21)00766-8, dostęp 28.10.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.