Rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Prawie 400 zakażeń więcej niż w zeszłym roku

2022-06-17 15:38

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze, co sprzyja zachorowalności na choroby odkleszczowe. Najbardziej popularną z nich jest borelioza. Okazuje się, że w Polsce nastąpiła tendencja wzrostowa jeśli chodzi o diagnozowanie zakażeń w porównaniu z ubiegłym rokiem. NIZP-PZH podał dokładną liczbę zachorowań na boreliozę od początku 2022 roku.

Kleszcz na spodniach
Autor: Getty Images

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował zestawienie dotyczące zachorowań na boreliozę - najczęstszą chorobę przenoszoną przez kleszcze. Z raportu wynika, że w okresie od 1 stycznia do 15 maja 2022 roku wykryto 2609 przypadków boreliozy. W zeszłym roku w tym czasie odnotowano 2227 zachorowań.

Oznacza to, że tendencja zakażenia boreliozą jest wzrostowa w porównaniu z 2021 rokiem.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Borelioza - co to za choroba?

Borelioza, zwana również chorobą z Lyme, wywoływana jest przez krętki Borrelia, które przenoszone są przez zainfekowane kleszcze. Borelioza należy do najbadziej popularnych chorób przenoszonych przez kleszcze. 

Typowym objawem boreliozy jest pojawienie się na skórze rumienia wędrującego, czyli zaczerwienienia w kształcie okręgu. Często towarzyszą mu również objawy grypopodobne. Po zauważeniu tego objawu należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem, który wdroży odpowiednie metody leczenia (zazwyczaj antybiotykoterapię). 

W wielu przypadkach jednak borelioza nie daje żadnych objawów i rozwija się latami w ukryciu, by następnie wrócić ze zdwojoną siłą. Po tym czasie borelioza może uaktywnić się w postaci objawów ze strony neurologicznej, reumatologicznej, kardiologicznej lub okulistycznej. W tak późnej fazie borelioza jest bardzo trudna do zdiagnozowania, gdyż może zostać pomylona z innymi chorobami, ze względu na podobieństwo objawów.

Jak chronić się przed kleszczami?

Kleszcze występują niemal wszędzie - na trawnikach, skwerkach, w parkach czy lasach. Dlatego uniknięcie kontaktu z tymi pajęczakami nie jest takie proste.

Jednak do działań prewencyjnych można zaliczyć przede wszystkim unikanie bezpośredniego kontaktu z trawą i roślinnością, a w przypadku spacerów po obszarach zielonych, należy zabezbieczyć się w postaci sprayów odstraszajacych kleszcze. Warto również zakładać długie ubrania, szczególnie w jasnym odcieniu, by łatwiej było zlokalizować kleszcza.

Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, szczególnie okolice uszu, głowy, szyi, pach, pachwin i nóg.

Czy mozesz mieć boreliozę?

Pytanie 1 z 11
Czy przebywałeś ostatnio w miejscach, w których mogą występować kleszcze (łąka, las, park)?