Robisz tak u dentysty? Stomatolodzy tego nie znoszą

2022-06-30 8:52

Wizyty w gabinetach stomatologicznych wywołują mieszane uczucia. Okazuje się, że nie tylko u pacjentów. W niektórych sytuacjach także dentyści są poirytowani. Sprawdź czego lepiej nie robić podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

dentysta
Autor: Getty Images

Ukrywanie historii medycznej

Dentysta powinien wiedzieć, jeśli w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Dlaczego? Może to mieć nieoczywisty związek ze zdrowiem zębów i dziąseł. Niektórzy pacjenci odmawiają wypełnienia formularza historii medycznej lub odpowiadają na pytania niezgodnie z prawdą. Dopiero w trakcie wizyty często wychodzi na jaw, że np. pacjent przebył udar kilka tygodni temu. To samo dotyczy informacji o przyjmowanych lekach. Nieudzielenie informacji zgodnej z prawdą może być nie tylko źle odebrane przez lekarza, ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia, gdy dojdzie do powikłań - na przykład wskutek interakcji ze środkami podanymi podczas wizyty.

Higiena jamy ustnej

"Nienawidzę dentystów"

Wielu pacjentów podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym wyznaje bezrefleksyjnie i do bólu szczerze, że dentysty nie znosi. Stomatolog rozumie, że możesz być podenerwowany, zestresowany nadchodzącym zabiegiem, ale wygłaszanie nienawistnych słów w kierunku lekarza jest nie na miejscu. Nie idziemy przecież do kardiologa powiedzieć mu, że nie znosimy kardiologów, prawda? Jeśli masz opór przed wizytą lub towarzyszy ci lęk czy dyskomfort, spróbuj nazwać te uczucia i opowiedz o nich dentyście. 

Nieprzyznanie się do winy

Stomatolog wie, kiedy pacjent nie jest szczery, nawet mimo zapewnień, np. o codziennym szczotkowaniu zębów czy o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. To, czy pacjent mówi prawdę doskonale widać po stanie jego uzębienia. Jeśli więc trudno ci zastosować jakiekolwiek zalecenie dentysty, powiedz o tym otwarcie w czasie wizyty, a być może lekarz poleci inne rozwiązanie, które będzie łatwiej wdrożyć.

Niewykonywanie poleceń

Pozycja leżąca w czasie wizyty u dentysty nasila lęk, jednak czasami jest konieczna. Jest to najlepsze ułożenie pacjenta, dzięki któremu lekarz oszczędza swój kręgosłup. Zmiany zwyrodnieniowe i dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego to przykre skutki wykonywania zawodu stomatologa. To samo dotyczy otwierania ust niewystarczająco szeroko. Utrudnia to wykonanie pracy i wydłuża czas zabiegu.

Odbieranie telefonu

Telefon należy wyłączyć jeszcze przed wejściem do gabinetu stomatologicznego. Odbieranie połączeń w czasie wykonywania zabiegu nie powinno mieć miejsca, jednak zdarza się to nagminnie. Niektórzy pacjenci podczas leczenia zębów trzymają pod ręką telefon, a gdy ten zadzwoni proszą o przerwanie zabiegu.