Rewolucyjne odkrycie naukowców WUM - wskazali nowe właściwości oleaceiny

2017-07-06 12:44

Polscy naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odkryli nowe właściwości oleaceiny - naturalnej substancji, która służy leczeniu i zapobieganiu chorobom powstającym w wyniku tworzenia się płytki miażdżycowej, takim jak zawał serca czy niedokrwienny udar mózgu. Badacze otrzymali 20 czerwca br. amerykański patent na wykorzystanie tej substancji, a wyniki ich badań zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie "Phytomedicine".

Rewolucyjne odkrycie naukowców WUM - wskazali nowe właściwości oleaceiny
Autor: thinkstockphotos.com

Zespół pod kierownictwem prof. Marka Naruszewicza - kierownika Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii WUM - wykazał po raz pierwszy na świecie, że oleaceina występująca w oliwie z oliwek (tylko typu extra virgin) posiada unikalną właściwość przeciwdziałania pękania szyjnej blaszki miażdżycowej, co może zapobiegać wysokiej śmiertelności między innymi z powodu udaru mózgu.

- Nasze badania dowiodły, że oleaceina hamuje efektywnie stan zapalny będący przyczyną rozpadu blaszki miażdżycowej, a jest to możliwe w związku z tym, że oleaceina może zmieniać funkcje komórek prozapalnych na działanie  przeciwzapalne. Warto dodać, że udało nam się wyizolować oleaceinę w formie wolnej od zanieczyszczeń z liści ligustra pospolitego, które należą do tej samej rodziny, co drzewo oliwne. To także zostało objęte patentem i znacznie przybliża możliwości uzyskiwania oleaceiny w formie przemysłowej, która posłuży do produkcji przyszłego leku. Wyniki naszych badań w dużej mierze wyjaśniają fenomen diety śródziemnomorskiej i fakt, że z ostatnich badań oceniających stan zdrowia różnych populacji wynika, że najzdrowsi są Włosi i to pod każdym względem – mówi prof. Marek Naruszewicz.

Prof. Naruszewicz
Autor: Materiały prasowe