Rewolucja w leczeniu niewydolności serca. Od 1 maja NFZ refunduje te leki

2022-05-02 10:47

Dobre wieści dla pacjentów z niewydolnością serca. - Już od 1 maja wprowadzamy do refundacji nowoczesne leki w przewlekłej niewydolności serca - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przekazał jeszcze jedną ważną informację, która dotyczy pacjentów kardiologicznych. O co chodzi?

leki
Autor: Getty Images

Flozyny w przewlekłej niewydolności serca w refundacji od 1 maja

- Już od 1 maja wprowadzamy do refundacji nowoczesne leki w przewlekłej niewydolności serca - zapowiedział w mediach społecznościowych 26 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że chodzi o dapagliflozynę i empagliflozynę.

- Szybko reagujemy na wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponad 1 mln pacjentów z niewydolnością serca zyskuje dostęp do najnowszych terapii lekowych - dodał.

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej

Kolejna dobra wiadomość dla pacjentów kardiologicznych - minister zdrowia zapowiedział również, że pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (realizowany dotąd jedynie na Mazowszu), zostanie rozszerzony o pięć kolejnych województw: pomorskie, łódzkie, małopolskie, wielkopolskie i śląskie.

- Choroby serca cały czas są głównym zabójcą Polaków - podkreślił szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Dlatego cieszę się, że mogę ogłosić, iż wchodzimy w drugi etap pilotażu sieci kardiologicznej - oznajmił.

Celem wspomnianego programu jest stworzenie sieci kardiologicznej, w ramach której pacjentom zostanie zapewniony koordynator i dostęp do szybkiej diagnostyki.

- Spowoduje, że pacjenci nawet w mniejszych ośrodkach mają dostęp do najlepszych specjalistów podczas konsyliów, które chociażby w trybie online są prowadzone - wyjaśnił minister.

Niewydolność serca - leczenie

Niewydolność serca - co to za choroba?

Niewydolność serca to choroba przewlekła, w przebiegu której organ ten nie pompuje wystarczającej ilości krwi. Objawy towarzyszące niewydolności serca to: ciągłe uczucie zmęczenia, obrzęki kostek, zadyszka w trakcie wchodzenia po schodach, senność po jedzeniu, nocny kaszel, duszności podczas wysiłku.