Rak płuc nie będzie już wyrokiem? Badania potwierdzają: zmniejsza śmiertelność o 41 proc.

2023-09-20 16:38

Przełom w walce z rakiem płuc. Nowa szczepionka redukuje ryzyko zgonu o niemal połowę. Badania kliniczne trzeciej fazy szczepionki antynowotworowej brzmią naprawdę obiecująco. Lekarze entuzjastycznie wypowiadają się o nowej szczepionce: rak płuc może stać się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną.

Rak płuc nie będzie już wyrokiem? Badania potwierdzają: zmniejsza śmiertelność o 41 proc.
Autor: Getty Image

Francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne, Ose Immunotherapeutics, niedawno zakończyło badania kliniczne trzeciej fazy swojej innowacyjnej szczepionki antynowotworowej. Szczepionka, o nazwie Tedopi, została przeznaczona dla pacjentów cierpiących na zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuca. Analizy wyników pokazały, że osoby, które otrzymały tę szczepionkę, miały znacząco wyższy wskaźnik przeżycia oraz lepszy standard życia w porównaniu z osobami leczonymi tradycyjnie przez chemioterapię.

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

Rak płuc może już nie być wyrokiem - obiecujące wyniki badań nad nową szczepionką

Tedopi skierowana była do pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca, co jest najczęstszą formą raka płuc i trudniejszą do leczenia za pomocą chemioterapii czy radioterapii. W badaniu, które objęło dziewięć krajów europejskich oraz Stany Zjednoczone, wzięło udział 219 pacjentów. Wszyscy ci pacjenci byli oporni na inne metody leczenia. Z tej grupy, 139 pacjentów otrzymało szczepionkę, podczas gdy pozostałym 80 podano chemioterapię.

Ose Immunotherapeutics informuje, że szczepionka Tedopi przyczyniła się do znaczącego spadku śmiertelności związanej z pewnymi formami raka płuc. W trakcie badań stwierdzono, że ryzyko śmierci zmniejszyło się o 41%, co zostało połączone z lepszą tolerancją i zachowaniem jakości życia pacjentów. Profesor Benjamin Besse, główny badacz tego projektu, podkreśla, że szczepionka jest skuteczna dla pacjentów posiadających gen HLA-A2, co stanowi około połowy populacji. Szczepionka jest podawana przez rok w określonych interwałach.

Szczepionka na raka płuc zmieni oblicze onkologii?

Chociaż Tedopi jest szczepionką terapeutyczną, jej głównym celem jest skierowanie układu odpornościowego pacjenta do identyfikacji i eliminacji konkretnych komórek rakowych, mobilizując naturalne mechanizmy obronne do walki z chorobą.

Badania nad immunoterapią zyskały na znaczeniu w ostatnich latach. Szczególnie badania nad szczepionkami mRNA, przyspieszone przez pandemię, przyczyniły się do wielu postępów w tej dziedzinie. Prognozy wskazują na rosnący rynek szczepionek przeciwnowotworowych, który może osiągnąć wartość 22 miliardów euro do 2033 roku. Sukces badań firmy Ose Immunotherapeutics miał pozytywny wpływ na wartość jej akcji, które wzrosły na giełdzie w Paryżu o 60%.

Warto przypomnieć, że rak płuc jest jednym z głównych czynników śmiertelności z powodu nowotworów zarówno w Europie, jak i w USA.