Przełomowy lek na Parkinsona i nowe technologie biomedyczne

2018-12-13 15:10

Znamy najlepsze europejskie start-upy z obszaru medycyny i ochrony zdrowia. Wśród nagrodzonych projektów znalazł się nowatorski lek na chorobę Parkinsona, projekt bezdotykowego urządzenia do domowej diagnostyki bezdechów sennych oraz technologia ultradźwiękowa umożliwiająca sortowanie komórek krwi.

Przełomowy lek na Parkinsona i nowe technologie biomedyczne
Autor: Materiały prasowe

Wszystkie projekty są na zaawansowanym etapie wdrożeniowym. 9 młodych innowatorów otrzymało łącznie 135 tys. euro na dalszy rozwój produktów medycznych, farmaceutycznych i związanych z ochroną zdrowia.

Grecki zespół SyNoesis, zwycięzca w kategorii Biotech, opracował i opatentował nowatorską metodę leczenia choroby Parkinsona (PD). Lek może okazać się skuteczny w leczeniu także innych chorób mózgu.

Z kolei szwajcarski start-up Sleepiz, wyróżniony w kategorii Digital Health, opracował urządzenie oparte na sygnałach bezprzewodowych. Sleepiz bezdotykowo mierzy parametry życiowe pacjenta, umożliwiając domowy monitoring snu i rozpoznawanie np. bezdechów sennych, na które cierpi około 1 miliarda ludzi na świecie, z czego aż 80% jest niezdiagnozowanych, co w wielu przypadkach prowadzi do zaburzeń rytmu serca czy cukrzycy.

Francuski zespół Aenitis, zwycięzca w kategorii Medtech, przedstawił opatentowane urządzenia wykorzystujące fale ultradźwiękowe do sterowania mikroskopijnymi obiektami, np. czerwonymi ciałkami krwi.

Nagrodę Publiczności otrzymał projekt Gedea Biotech - nieantybiotykowego leczenia infekcji intymnych u kobiet. Wszystkie start-upy wzięły udział w profesjonalnym programie mentoringowym oraz otrzymały kompleksowe wsparcie akceleracyjne w ramach współpracy z EIT Health. Zwycięzcy konkursu European Health Catapult otrzymali nagrody o łącznej wartości 135 tys. euro, przepustkę do ubiegania się o dalsze wsparcie finansowe i „katapultę” w kierunku szybkiego urynkowienia projektów.

„Start-upy są bardzo ważną częścią ekosystemu innowacji, który tworzymy. W ramach EIT Health łączymy młodych innowatorów z najlepszymi uczelniami medycznymi, firmami technologicznymi i centrami badawczo-rozwojowymi, pomagając komercjalizować przełomowe rozwiązania medyczne. Start-upy, z którymi pracujemy, tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają opiekę medyczną, doskonale rozpoznają wyzwania medyczne i coraz lepiej na nie odpowiadają” tłumaczy Balazs Furjes, dyrektor zarządzający EIT Health InnoStars, części organizacji EIT Health, która skupia się na wspieraniu innowacyjnych rozwiązań medycznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej.

„Medycyna przyszłości dzieje się już teraz. Coraz więcej rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, cloud computing czy big data jest z powodzeniem testowanych w szpitalach europejskich, na uczelniach medycznych i powoli komercjalizowanych dzięki współpracy z największymi firmami medycznymi. Wszystko, co robimy w ramach EIT Health ma na celu jak najszybsze, bezpieczne wdrożenie nowych technologii medycznych tak, by były dostępne dla ludzi i znacząco poprawiały jakość ich życia. Według badania opinii, które przeprowadziliśmy podczas tegorocznego EIT Health Summit, zdecydowana większość uczestników – ekspertów z obszaru zdrowia i innowacji - sztuczna inteligencja zacznie odgrywać kluczową rolę w diagnozowaniu nowotworów już w 2022 r. Na pytanie, co będzie miało największy wpływ na opiekę zdrowotną w ciągu najbliższych dziesięciu lat, 35% osób wskazało druk 3D, 30% - rozwiązania biotechnologiczne i genetykę molekularną (CRISPR), 25% - technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a 10% robotykę”, podsumowuje Mikołaj Gurdała, Regionalny Dyrektor ds. Innowacji w regionie Europy Północnej i Środkowej EIT Health InnoStars.

Finał konkursu European Health Catapult 2018 odbył się na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi 4-5 grudnia podczas EIT Health Summit.

Materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki