Przed nami kolejna epidemia? Potwierdzono przypadek wysoce zjadliwego wirusa u człowieka

2022-05-17 13:11

Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) potwierdziło przypadek ptasiej grypy H5 u pacjenta z Kolorado. Mężczyzna uzyskał pozytywny wynik testu po bezpośrednim kontakcie z drobiem zarażonym ptasią grypą H5N1. To drugi pacjent, u którego potwierdzono ten szczep wirusa od 2020 roku, pierwszy w Stanach Zjednoczonych.

ptasia grypa
Autor: Getty Images

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w USA

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz Departament Zdrowia Publicznego i Środowiska Kolorado (CDPHE) twierdzą, że pacjent, u którego potwierdzono obecność wirusa to mężczyzna przed 40 r.ż. Pacjent aktualnie przebywa w izolacji i jest w trakcie leczenia lekiem przeciwwirusowym. 

Jak podaje CDC w komunikacie: „To drugi przypadek u ludzi związany z tą konkretną grupą wirusów H5, które obecnie dominują, i pierwszy przypadek w Stanach Zjednoczonych”. 

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, polski biolog i mikrobiolog potwierdził te doniesienia na Twitterze

Przed nami kolejna epidemia? Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia

- Wirusy grypy nigdy nie zostały zdjęte z naszego radaru i cały czas są obserwowane, monitorowane. Typów ptasiej grypy jest wiele. Wirus ten dotychczas nie miał zdolności epidemicznego zarażania, czyli nie szerzył się tak jak koronawirus. Przebieg wirusa ptasiej grypy wygląda podobnie jak początkowy COVID-19: ciężkie zapalenie płuc i uszkodzenie z niewydolnością wielu narządów. Jeśli groziłaby nam epidemia, to znów byłyby bardzo poważne ograniczenia i mielibyśmy okres wielkiego niepokoju - ocenił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 w programie "Newsroom" WP.

Poradnik Zdrowie: sezon grypowy - co trzeba wiedzieć o grypie i szczepionce?

Ptasia grypa - co ją charakteryzuje?

Tzw. ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną, która powszechnie występuje u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Ptasia grypa występuje na całym świecie, do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów tego wirusa. Dwa szczepy (H5 i H7) mogą przyczyniać się do dużej śmiertelności wśród drobiu.

Człowiek może zakazić się wirusem ptasiej grypy poprzez bardzo bliski bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami. 

Ptasia grypa u ludzi wywołuje następujące objawy:

  • gorączka
  • kaszel
  • ból gardła
  • bóle mięśni, stawów
  • zapalenie spojówek
  • ataksja

W ciężkich przypadkach może także doprowadzić do wystąpienia problemów z oddychaniem i do zapalenia płuc.