To proste badanie może ratować zdrowie i życie

2018-07-05 10:25

POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) co roku powoduje śmierć  około 15 000 Polaków. Dzięki kampaniom społecznym mówi się coraz więcej o POChP, choć świadomość dotycząca tej choroby jest wciąż bardzo niska. Problemem jest to, że długo nie daje ona specyficznych objawów i łatwo pomylić ją z innymi schorzeniami. Do zdiagnozowania choroby konieczne jest wykonanie spirometrii. To proste badanie, ale wykonuje się je zbyt rzadko. Konieczne jest zwiększenie liczby wykonywanych badań spirometrycznych. Firma farmaceutyczna Polpharma i innowatorzy ze spółki HealthUp nawiązali partnerstwo, w ramach którego udostępnią system spirometryczny AioCare -urządzenie do wykonywania badań spirometrycznych, połączone z analizującą wyniki aplikacją, które w ramach Narodowego Programu Wykrywania POChP będzie wkrótce dostępne w gabinetach lekarzy POZ.

Polpharma i innowatorzy ze spółki HealthUp
Autor: materiały prasowe

POChP jest jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na świecie a według szacunków WHO do 2030 roku stanie się trzecią wiodącą przyczyną śmierci na świecie.

Każdego roku przybywa 50 000 nowych chorych. POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc - cechuje się utrwalonym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe (obturacją). Wykryć może to proste badanie – spirometria.

To proste, nieinwazyjne badanie, w trakcie którego ocenia się objętość i pojemność płuc oraz prawidłowość przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Badanie daje szansę na wczesne wykrycie różnych chorób układu oddechowego.

Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym lepiej dla pacjenta. Nie da się jej całkowicie wyleczyć czy zatrzymać, ale można zahamować jej rozwój i łagodzić objawy.

Choroba może bardzo długo nie dawać objawów. Podstawowe objawy POChP to kaszel o przewlekłym charakterze i duszność, która postępuje z upływem lat i której czasami może towarzyszyć uczucie ucisku w klatce piersiowej i świszczący oddech. Z czasem chory zauważa, że jego wydolność wysiłkowa stopniowo się zmniejsza.

Narodowy Program Wykrywania POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) to prowadzone w całej Polsce badania przesiewowe w kierunku POChP i edukacja dotycząca tej choroby.

Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc należy podejrzewać u każdej osoby po 40. rż., palącej od wielu lat papierosy lub narażonej na środowiskowe zanieczyszczenia powietrza, która kaszle i wykrztusza plwocinę (zazwyczaj rano):

Dodatkowo czynnikami ryzyka POChP są

  • bierne palenie
  • infekcje układu oddechowego we wczesnym dzieciństwie
  • nadreaktywność oskrzeli/astma

Badania spirometryczne są podstawowym narzędziem do wykrywania POChP. Żeby ułatwić dostęp do nich Polpharma powołała Narodowy Program Wykrywania POChP i nawiązała współpracę z  innowatorami z firmy HealthUp, twórcami kompleksowego systemu spirometrycznego AioCare.

W ramach współpracy Polpharma udostępnia lekarzom POZ  spirometry AioCare wraz z dostępem do inteligentnej aplikacji mobilnej. System AioCare umożliwia sprawne i proste przeprowadzenie badania w każdym gabinecie lekarskim a także podczas wizyty domowej.

W kwietniu przeprowadzony został pilot tej wspólnej akcji w 20 gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Badania na grupie 260 pacjentów ukazały niepokojące wyniki - u aż 38% niediagnozowanych wcześniej pacjentów wykryto obturację oskrzeli, która najczęściej wskazuje na chorobę POChP.

Przy czym w ponad połowie przypadków była to obturacja ciężka i bardzo ciężka. Łagodna i umiarkowana obturacja dotyczyła około 30% pacjentów.

Jednocześnie opinie lekarzy biorących udział w pilocie były bardzo pozytywne i wielu kolejnych wyraża chęć wzięcia udziału w akcji w ramach Narodowego Programu Wykrywania POChP.

Dzięki temu badaniu lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł zdiagnozować problem oraz zapoczątkować właściwe leczenie. W przypadku tej choroby jak najszybsze zatrzymanie jej dalszego postępu i wdrożenie leczenia jest kluczowe także dla poprawy jakości życia pacjenta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki