Prof. Gut: Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt — białko

2021-12-27 8:04

Nowa szczepionka Nuvaxovid wkrótce trafi do Polski. Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt, czyli białko - powiedział w rozmowie z PAP profesor Włodzimierz Gut. Preparat będzie miał zastosowanie zarówno w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym.

szczepionka Nuvaxovid
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nuvaxovid - szczepionka przeciw COVID-19
  2. Nuvaxovid - kiedy szczepionka będzie dostępna w Polsce?
  3. Nuvaxovid - ile dawek trafi do Polski?

Nuvaxovid - szczepionka przeciw COVID-19

Nuvaxovid to preparat białkowy, którego zadaniem jest wspieranie kampanii szczepień przeciwko COVID-19 wraz z innymi, zatwierdzonymi już szczepionkami. Według EMA, analizy i dane dotyczące preparatu Nuvaxovid spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Jest to piąty produkt przeciw COVID-19 w UE.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Nuvaxovid - kiedy szczepionka będzie dostępna w Polsce?

Według prof. Guta, szczepionka Nuvaxovid trafi do naszego kraju na początku 2022 roku. Wirusolog w rozmowie z PAP wyjaśniał, czym różni się nowy preparat od istniejących już szczepionek.

"Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 naśladowały pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka — białkowa - podaje gotowy produkt, podaje białko".

Wirusolog mówił także, że Nuvaxovid można porównać np. do szczepionki z acelularnym krztuścem. "To schemat — podawanie czystego białka — który był już od dość dawna stosowany w medycynie. Wygląda to tak, że produkujemy białko, oczyszczamy i dopiero wówczas podajemy" - wyjaśnił.

Prof. Gut podkreślał także, że w całym procesie szczepień chodzi o indukcję odpowiedzi dla tego właśnie białka.

Nuvaxovid - ile dawek trafi do Polski?

We wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy "w zamówieniu, w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax".

"Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia" - powiedział rzecznik MZ.

"W ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek". "Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek" - powiedział Andrusiewicz.