Polak kandydatem na przewodniczącego europejskich kardiologów inwazyjnych

2017-12-04 12:52

Już w przyszłym roku Europejska Asocjacja Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (EAPCI ESC) zyska nowego przewodniczącego. O decydenckie stanowisko organizacji zrzeszającej kardiologów inwazyjnych Starego Kontynentu będzie ubiegać się prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, aktywny działacz i członek zarządu EAPCI, dyrektor prestiżowych, międzynarodowych warsztatów New Frontiers in Interventional Cardiology, a także doświadczony akademik i praktyk dziedziny.

Prof. Dariusz Dudek
Autor: materiały prasowe

_MG_5045.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Europejskie Stowarzyszenie Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych to organizacja działająca od 2006 roku, która w swoich założeniach ma redukcję liczby wystąpień chorób serca i naczyń poprzez zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej oraz interwencyjnej. Podejmowane działania różnicuje na dedykowane lekarzom materiały i wydarzenia o charakterze edukacyjnym oraz poświęcone pacjentom ogólnopolskie inicjatywy społeczne, takie jak Valve for Life, której polskim odpowiednikiem jest kampania Zastawka to Życie czy Stent for Life (obecnie Save Life), która w Polsce realizowana była jako kampania Zawalcz o Swoje Serce, a których to kampanii prof. Dariusz Dudek, obok prof. Adama Witkowskiego oraz prof. Macieja Lesiaka był koordynatorem.

Do 30 listopada 2017 r. kardiolodzy z Europy mogli zgłaszać swoje kandydatury. W lutym 2018 roku odbędzie się bezpośrednie głosowanie internetowe kilku tysięcy kardiologów interwencyjnych, a jego wyniki ogłoszone zostaną w Paryżu na kongresie EuroPCR w maju. Pod uwagę brana jest dotychczasowa kariera medyczna i naukowa danej osoby, doświadczenie operatorskie i zakres oraz skala działalności danego kandydata w strukturach i na rzecz EAPCI oraz ESC.

Prof. Dariusz Dudek jest pierwszym Polakiem, który ubiega się o stanowisko Prezydenta EAPCI, jest kandydatem oficjalnie wspieranym i nominowanym przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK. Pierwszy raz w historii powstaje szansa aby kardiolog z Europy Środkowo-Wschodniej został Prezydentem Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych.

Prof. Dariusz Dudek to wybitny operator, skuteczny działacz na rzecz rozwoju kardiologii i innowacji w Polsce i w Europie oraz aktywny społecznik - inicjator wielu wartościowych kampanii i akcji społecznych dla pacjentów m.in. biegów Nordic Walking Przegoń Zawał, akcji społecznych Misie od Serca czy Wszyscy Jesteśmy Pacjentami oraz eventów edukacyjnych połączonych z bezpłatnymi badaniami i konsultacjami oraz spotkaniami z ciekawymi ludźmi m.in. Klubów Pacjenta, Szkół Serca czy odbywającego się 6.12.17 r. Mikołajkowego Dnia Seniora, największego eventu dla 1000 pacjentów w Polsce. Prof. Dudek to także dyrektor największych międzynarodowych warsztatów kardiologii inwazyjnej w Polsce - NFIC. New Frontieres in Interventional Cardiology odbywające się 6-8.12.17 r. w Krakowie to prestiżowe wydarzenie goszczące co roku nawet 1200 kardiologów, kardiochirurgów, pielęgniarek, techników medycznych oraz studentów z całego świata.

Godnym podkreślenia jest fakt, że NFIC został objęty w tym roku wieloma prestiżowymi patronatami honorowymi, takimi jak patronaty Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Cyfryzacji, Naczelnej Rady Lekarskiej, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz wielu instytucji samorządowych, pacjenckich, innowacyjnych i medialnych.

- Optymizmem napawa fakt, że najważniejsze instytucje w naszym państwie wspierają wydarzenie mające na celu wypracowanie mechanizmów strategicznego połączenia systemu ochrony zdrowia z najnowszymi możliwościami medycyny, a także z uwzględnieniem aktualnych regulacji europejskich, zagrożeń epidemiologicznych i trendów demograficznych. Zwiększenie dostępności do najbardziej innowacyjnego i najskuteczniejszego leczenia kardiologicznego dla pacjentów w całej Europie to główny cel mojego programu dla EAPCI - mówi prof. Dariusz Dudek, kandydat na Prezydenta EAPCI.

W programie wyborczym prof. Dudka pod mottem: EAPCI - Where the future of cardiology begins! głównym celem jest zmniejszenie rozbieżności w dostępności do nowych technologii w UE, m.in. w Polsce aby pacjent z każdego europejskiego kraju i w każdym europejskim kraju mógł liczyć na tak samo skuteczne, innowacyjne leczenie kardiologiczne.

- Gdyby udało mi się wygrać wybory, w mojej kadencji 2020-2022 r. będę działał na rzecz digitalizacji i cyfryzacji, a także personalizacji medycyny w oparciu o chmurę oraz duże bazy danych z możliwością podglądania w czasie rzeczywistym zindywidualizowanych terapii. Już teraz prowadzimy trójwymiarowe hologramowe obrazowanie w środku serca dla stymulacji strukturalnych procedur hybrydowych. W tym roku zaawansowanie tej technologii pokażemy właśnie na NFIC już za kilka dni - kontynuuje prof. Dudek.

Wybitny kardiolog jest również autorem pierwszego ogólnoeuropejskiego egzaminu certyfikującego dla kardiologów inwazyjnych, który już w maju 2018 roku w Paryżu zostanie wdrożony dla wszystkich szkolących się operatorów w Europie, a który będzie ujednoliceniem procedur sprawdzających wiedzę i umiejętności kardiologów niezależnie od kraju.

Po pierwsze to poprawa kontroli jakości, lepsze wyszkolenie kardiologii inwazyjnej, bardziej spójne wyszkolenie kardiologów wywodzących się z wielu różnych krajów, a także spójność w akredytacjach ośrodków medycznych. To wszystko spowoduje, że każdy pacjent, obywatel każdego kraju w Europie będzie mógł czuć się bezpiecznie i otrzyma  najwyższy, wystandaryzowany poziom leczenia w kardiologii zabiegowej. Nie tylko w Polsce, a w każdym zakątku Europy, to jest głównym celem wprowadzenia nowej certyfikacji. - tłumaczy prof. Dudek - Czy będziemy w Grecji na wyspie czy w Monachium czy w Londynie, Berlinie, we Włoszech, to poziom musi być taki sam. Wystandaryzowany, wysoki. - dodaje prof. Dudek.