Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać? "Chorzy przewlekle są świetnie zorganizowani i zmotywowani"
Cukrzyca nie musi być przeszkodą w życiu zawodowym. Zdecydowana większość chorych chce i może pracować, co więcej - wielu szefów chętnie ich zatrudnia i nie widzi problemu w tym, by odpowiednio przygotować stanowisko. Ciągle zdarza się jednak, że diabetycy ukrywają przed pracodawcą, że chorują, albo z powodu choroby tracą pracę lub muszą zmienić zawód.
Cukrzyca jest chorobą, z którą na całym świecie zmaga się coraz więcej osób. Obecnie w Polsce choruje prawdopodobnie nawet 3 miliony osób, przy czym niemal jedna trzecia nie ma o tym pojęcia. Według danych WHO na całym świecie choruje już ponad 440 milionów ludzi. Te liczby będą rosły.
- Według prognoz do 2030 roku będziemy mieć 4,5 mln osób z cukrzycą w Polsce. Znaczna ich część będzie aktywna zawodowo i dlatego chcieliśmy przyjrzeć się tematowi, jak osoby z cukrzycą, pracodawcy i otoczenie są przygotowani do pracy – wyjaśnia Marta Rosińska, dyrektor generalna Roche Diabetes Care, jedna z inicjatorów raportu Barometr Polskiej Diabetologii. Wyniki części raportu, związanego z rynkiem pracy - "Cukrzyca a praca zawodowa" - zaprezentowano tuż przed Światowym Dniem Cukrzycy.
Cukrzyca nie wyklucza z rynku pracy
Z raportu jasno wynika, że cukrzyca nie jest przeszkodą w pracy. 65 proc. diabetyków jest aktywna zawodowo, a 70 proc. z nich nigdy nie wzięło L4 z jej powodu.
Jednak aż 22 proc. ankietowanych odczuło, że diagnoza miała wpływ na ich życie zawodowe – musieli zmienić pracę, zrezygnować z niej lub zostali zwolnieni.
Większość - bo 57 proc. chorych - nie ukrywa choroby i powiedziało o niej już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. 43 proc. respondentów ukryło tę informację - jak przyznali w ankietach, decyzja była podyktowana chęcią równego traktowania i strachem przed ostracyzmem ze strony pracodawcy i współpracownika.
Tymczasem: - Pracownicy z cukrzycą to bezcenne osoby dla naszej gospodarki. Informacja o chorobie nie powinna mieć żadnego znaczenia w procesie rekrutacji, liczą się kompetencje. Ale pamiętajmy, że tworzenie przyjaznego miejsca pracy oraz dbanie o zdrowie pracowników jest długotrwałym procesem, wymagającym połączenia wysiłku różnych osób w wielu aspektach działania firmy. W te działania powinni angażować się wszyscy: pracodawca, kadra zarządzająca, dział zasobów ludzkich oraz sami pracownicy. Zanim to jednak nastąpi, to pracodawca musi być świadomy potrzeby budowania takiej organizacji firmy, aby była ona przyjazna pracownikom, w tym pracownikom z przewlekłymi schorzeniami – mówi Andrzej Mądrala, członek Rady Pracodawców RP, organizacji, która jest patronem Barometru.
Wyniki raportu skomentowała również dr n. o. zdr. Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Jak podkreśliła, pracownicy często ukrywają, że chorują.
- Najczęściej boją się utraty pracy, bo mieli złe doświadczenia w poprzednich miejscach pracy. Pracownik z cukrzycą powinien poinformować o swojej chorobie najbliższych współpracowników tak, aby w przypadku incydentu hiper- lub hipoglikemii mogli udzielić mu pierwszej pomocy we właściwy sposób oraz zadbać o utrzymanie ciągłości wykonywanej pracy – wyjaśniła ekspertka.
Oczekiwania pracowników z cukrzycą są jasne, ale brakuje im wsparcia
Z raportu wynika, że 56 proc. pracodawców nie widzi przeszkód w zatrudnieniu osoby z chorobą przewlekłą taką, jak cukrzyca.
– Ale pamiętajmy, że to oznacza, że prawie połowa widzi problem w przyjęciu do pracy osoby z cukrzycą. A tymczasem, jak sami pacjenci wskazują, owe przystosowanie do pracy to często naprawdę drobiazgi. Na pytanie: „Co pracodawca mógłby zrobić, by poprawić komfort pracy osób z cukrzycą”, najczęściej pojawiały się odpowiedzi dotyczące wydłużenia czasu na posiłek, możliwości podgrzania obiadu, czy wydzielenie pomieszczenia do pomiaru cukru, by zrobić to w spokoju i na osobności - skomentowała Marta Rosińska.
Co więcej, mimo że ponad połowa pracodawców nie widzi problemu w zatrudnieniu osoby z cukrzycą, to raptem 17 proc. wprowadziło dla nich realne udogodnienia.
Tymczasem pracodawcy, zatrudniając osobę z cukrzycą mogą liczyć na dodatkowe benefity. – Jeśli pracownik ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a wiele osób z cukrzycą typu 1 takowe posiadają, to można pozyskać dofinansowanie na zorganizowanie jego stanowisko pracy z PFRON. Dodatkowe środki często oferują także instytucje takie jak Urzędy Pracy czy samorządy regionalne. Warto dodać, że często sami pracownicy wiedzą, gdzie szukać finansowania – podkreśliła Beata Stepanow.