Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać? "Chorzy przewlekle są świetnie zorganizowani i zmotywowani"

2023-11-09 14:34

Cukrzyca nie musi być przeszkodą w życiu zawodowym. Zdecydowana większość chorych chce i może pracować, co więcej - wielu szefów chętnie ich zatrudnia i nie widzi problemu w tym, by odpowiednio przygotować stanowisko. Ciągle zdarza się jednak, że diabetycy ukrywają przed pracodawcą, że chorują, albo z powodu choroby tracą pracę lub muszą zmienić zawód.

Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać? Chorzy przewlekle są świetnie zorganizowani i zmotywowani
Autor: Getty Images Diabetycy chcą i mogą pracować. "Chorzy przewlekle są świetnie zorganizowani i zmotywowani"

Cukrzyca jest chorobą, z którą na całym świecie zmaga się coraz więcej osób. Obecnie w Polsce choruje prawdopodobnie nawet 3 miliony osób, przy czym niemal jedna trzecia nie ma o tym pojęcia. Według danych WHO na całym świecie choruje już ponad 440 milionów ludzi. Te liczby będą rosły.

- Według prognoz do 2030 roku będziemy mieć 4,5 mln osób z cukrzycą w Polsce. Znaczna ich część będzie aktywna zawodowo i dlatego chcieliśmy przyjrzeć się tematowi, jak osoby z cukrzycą, pracodawcy i otoczenie są przygotowani do pracy – wyjaśnia Marta Rosińska, dyrektor generalna Roche Diabetes Care, jedna z inicjatorów raportu Barometr Polskiej Diabetologii. Wyniki części raportu, związanego z rynkiem pracy - "Cukrzyca a praca zawodowa" - zaprezentowano tuż przed Światowym Dniem Cukrzycy.

 Cukrzyca nie wyklucza z rynku pracy

Z raportu jasno wynika, że cukrzyca nie jest przeszkodą w pracy. 65 proc. diabetyków jest aktywna zawodowo, a 70 proc. z nich nigdy nie wzięło L4 z jej powodu.

Jednak aż 22 proc. ankietowanych odczuło, że diagnoza miała wpływ na ich życie zawodowe – musieli zmienić pracę, zrezygnować z niej lub zostali zwolnieni.

Większość - bo 57 proc. chorych - nie ukrywa choroby i powiedziało o niej już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. 43 proc. respondentów ukryło tę informację - jak przyznali w ankietach, decyzja była podyktowana chęcią równego traktowania i strachem przed ostracyzmem ze strony pracodawcy i współpracownika.

Tymczasem: - Pracownicy z cukrzycą to bezcenne osoby dla naszej gospodarki. Informacja o chorobie nie powinna mieć żadnego znaczenia w procesie rekrutacji, liczą się kompetencje. Ale pamiętajmy, że tworzenie przyjaznego miejsca pracy oraz dbanie o zdrowie pracowników jest długotrwałym procesem, wymagającym połączenia wysiłku różnych osób w wielu aspektach działania firmy. W te działania powinni angażować się wszyscy: pracodawca, kadra zarządzająca, dział zasobów ludzkich oraz sami pracownicy. Zanim to jednak nastąpi, to pracodawca musi być świadomy potrzeby budowania takiej organizacji firmy, aby była ona przyjazna pracownikom, w tym pracownikom z przewlekłymi schorzeniami – mówi Andrzej Mądrala, członek Rady Pracodawców RP, organizacji, która jest patronem Barometru.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca

Wyniki raportu skomentowała również dr n. o. zdr. Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Jak podkreśliła, pracownicy często ukrywają, że chorują.

- Najczęściej boją się utraty pracy, bo mieli złe doświadczenia w poprzednich miejscach pracy. Pracownik z cukrzycą powinien poinformować o swojej chorobie najbliższych współpracowników tak, aby w przypadku incydentu hiper- lub hipoglikemii mogli udzielić mu pierwszej pomocy we właściwy sposób oraz zadbać o utrzymanie ciągłości wykonywanej pracy – wyjaśniła ekspertka.

Oczekiwania pracowników z cukrzycą są jasne, ale brakuje im wsparcia

Z raportu wynika, że 56 proc. pracodawców nie widzi przeszkód w zatrudnieniu osoby z chorobą przewlekłą taką, jak cukrzyca.

– Ale pamiętajmy, że to oznacza, że prawie połowa widzi problem w przyjęciu do pracy osoby z cukrzycą. A tymczasem, jak sami pacjenci wskazują, owe przystosowanie do pracy to często naprawdę drobiazgi. Na pytanie: „Co pracodawca mógłby zrobić, by poprawić komfort pracy osób z cukrzycą”, najczęściej pojawiały się odpowiedzi dotyczące wydłużenia czasu na posiłek, możliwości podgrzania obiadu, czy wydzielenie pomieszczenia do pomiaru cukru, by zrobić to w spokoju i na osobności - skomentowała Marta Rosińska.

Co więcej, mimo że ponad połowa pracodawców nie widzi problemu w zatrudnieniu osoby z cukrzycą, to raptem 17 proc. wprowadziło dla nich realne udogodnienia.

Tymczasem pracodawcy, zatrudniając osobę z cukrzycą mogą liczyć na dodatkowe benefity. – Jeśli pracownik ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a wiele osób z cukrzycą typu 1 takowe posiadają, to można pozyskać dofinansowanie na zorganizowanie jego stanowisko pracy z PFRON. Dodatkowe środki często oferują także instytucje takie jak Urzędy Pracy czy samorządy regionalne. Warto dodać, że często sami pracownicy wiedzą, gdzie szukać finansowania – podkreśliła Beata Stepanow.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki