Porównywanie systemów ochrony zdrowia w Europie. Gdzie plasuje się Polska?

2019-12-04 9:28

Polska awansuje w nowej edycji Indeksu Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia, a w Indeksie Stwardnienia Rozsianego plasuje się w połowie rankingu 30 krajów Europy. Jak wyglądamy na tle innych krajów europejskich?

27 listopada 2019 r. zaprezentowano dwa indeksy powstałe w oparciu o dane platformy FutureProofing Healthcare: Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia 2019 oraz Indeks Stwardnienia Rozsianego 2019. Dzięki tym indeksom dokonano porównania systemów ochrony zdrowia 30 państw Europy. Indeksy te mają na celu wsparcie dyskusji o potrzebach pacjentów oraz wyzwaniach stojących przed służbą zdrowia w poszczególnych krajach.

Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia 2019

Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia to źródło informacji umożliwiające identyfikację obszarów wymagających doskonalenia. Członkowie Panelu Polskich Ekspertów dodają, że siłą Indeksu jest możliwość porównywania się do innych krajów, których efektywność jest obiektywnie potwierdzona w wielu innych raportach, statystykach i publikacjach naukowych. Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia 2019 stworzono w oparciu o 57 mierników, na podstawie których utworzono pięć parametrów oceny: Dostęp do opieki zdrowotnej, Kondycja zdrowotna, Innowacyjność, Jakość oraz Żywotność.

W Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia 2019 Polska ulokowała się na 23. miejscu z 43 punktami na 100 możliwych, podczas gdy średnia europejska wynosi 55 punktów. Polska odnotowała jednak poprawę w tegorocznym Indeksie – w Indeksie 2018 zajęła 25. miejsce – a biorąc pod uwagę fakt dołączenia Norwegii i Szwajcarii jest to awans tym bardziej godny zauważenia. Liderem Indeksu jest Norwegia, która zdobyła 77 punktów. Kolejne miejsca zajmują Szwajcaria z wynikiem 75 punktów, Dania z 74 punktami oraz Szwecja z 74 punktami.

Najlepsze oceny Polska otrzymała w miernikach: liczba wypadków śmiertelnych na 100 tys. zatrudnionych osób, śmiertelność okołoporodowa matek, dostęp do e-zdrowia, czy wydatki na profilaktykę. Najmniejszą liczbę punktów Polska osiągnęła w miernikach takich jak m.in.: liczba lekarzy, wydatki na zdrowie na osobę oraz śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów.

Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych:

Gdy porównuję ubiegłoroczny Indeks Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia z tegorocznym, który został poszerzony o dwa kraje (Norwegię i Szwajcarię), to nadal martwi mnie słaby wynik naszego kraju (27. miejsce) w dostępie do opieki zdrowotnej. Bardziej optymistycznie wygląda parametr żywotności Polaków, gdyż podniósł się o 1 punkt.

W dziedzinie innowacyjności odnotowano poprawę o 2 punkty, a w dziedzinie jakości nawet o 5 punktów, ale kondycja zdrowotna pozostaje nadal na tym samym poziomie. To pokazuje, jak dużo wyzwań stoi jeszcze przed naszym systemem ochrony zdrowia.

Przede wszystkim potrzebny jest wzrost finansowania. Mimo że wcześniej eksperci sygnalizowali, iż nie zawsze wzrost wydatków może usprawnić system, to będę się upierać, że finansowanie pozostaje istotnym czynnikiem poprawy dostępu do ochrony zdrowia.

Indeks Stwardnienia Rozsianego 2019

Indeks Stwardnienia Rozsianego 2019 pozwala zilustrować stan opieki systemowej nad chorymi na stwardnienie rozsiane w 30 krajach Europy. Indeks stworzono w oparciu o 18 mierników w zakresie trzech parametrów oceny: Codzienne funkcjonowanie, Diagnostyka i wyniki leczenia oraz Wsparcie pacjentów i zarządzanie leczeniem.

Polska w rankingu ogólnym Stwardnienia Rozsianego 2019 zajęła 17. miejsce uzyskując 44 punkty, co pozwala pozycjonować kraj niewiele niżej niż przeciętny wynik uzyskiwany w analizie – średnia dla wszystkich krajów to 47 punktów na 100 możliwych. Pierwsze miejsce w rankingu zajęły Niemcy z 71 punktami i jako jedyny kraj spośród 30 przekroczyły barierę 70 punktów.

Drugie miejsce zajęła Dania z 64 punktami, natomiast trzecie miejsce zajęła Norwegia ex aequo z Szwajcarią zdobywając po 63 punkty. Stosunkowo wysoką pozycję zajęły Czechy – 12. miejsce z 50 punktami. Jest to jedyne państwo z krajów Europy środkowo-wschodniej, które uzyskało wynik powyżej średniej europejskiej wyprzedzając takie kraje jak Francja czy Hiszpania.

Najlepsze oceny Polska uzyskała w miernikach koszty zamieszkania vs. koszty utrzymania, edukacja i wsparcie młodych pacjentów oraz liczba lat życia skorygowanych o niepełnosprawność. Powyżej średniej europejskiej ocenione zostały takie parametry jak: elastyczność warunków pracy, liczba zgonów z powodu stwardnienia rozsianego oraz dostęp do e-zdrowia. Najsłabiej Polska wypadła w miernikach: świadczenia z tytułu niepełnosprawności, zasiłku chorobowego, dostępności transportu dla osób z niepełnosprawnościami oraz jakości informacji przekazywanych pacjentowi przy diagnozie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Cryo
|

Większych bzdur dawno nie słyszałem, dobra sponsorowana propaganda nie jest zła. Kraj w którym masowo zamyka się oddziały specjalistyczne, kraj w którym pojedynczy szpital jest zadłużony na poziomie cywilizowanego państwa EU plasuje się wysoko w rankingu. Eh, propagandowe szczury łapią się brzytwy bo nie dają rady.