Popularny produkt medyczny wycofany z aptek

2021-12-29 7:52

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o decyzji ws. wycofania z obrotu na terenie całego kraju serii produktu leczniczego Tabex. Tabletki powlekane zawierają substancję czynną - cytyzynę, a ich zadaniem jest stopniowe uwalnianie osoby palącej od nałogu palenia.

produkt medyczny wycofany z aptek
Autor: Getty Images

Tabex wycofany z obrotu

"GIF wycofuje z obrotu na terenie całego kraju: produkt leczniczy Tabex (Cytisinum); 1,5 mg; tabletki powlekane; numer serii: 31120; termin ważności: 11.2022; podmiot odpowiedzialny: Sopharma Warszawa sp. z o.o." - poinformował Inspektorat na Twitterze.

W komunikacie wyjaśniono, że produkt "nie spełnia wymagań specyfikacji w zakresie parametru zawartości zanieczyszczeń".

"W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww.serii przedmiotowego produktu leczniczego" - poinformował GIF.

Inspektor poinformował również, że "od decyzji nie służy odwołanie, jednakże strona w terminie 14 dni od doręczenia niniejszej decyzji może zwrócić się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy".

Zadaniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego jest troska o bezpieczeństwo pacjentów i sprawowanie kontroli nad jakością produktów leczniczych i ich obrotem.

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny