Popularny lek przeciwzakrzepowy może hamować COVID-19

2021-02-01 14:11

Tym lekiem jest heparyna, która blokuje białko spike pozwalające wirusowi SARS-CoV-2 zakażać komórki. O tym odkryciu naukowcy pochwalili się na łamach pism „British Journal of Pharmacology” i „Thrombosis and Haemostasis”.

Popularny lek przeciwzakrzepowy może hamować COVID-19
Autor: Getty Images

Heparyna jest to lek często stosowany przeciwko zakrzepom. Z badań naukowych wynika, że destabilizuje ona białko spike odpowiedzialne za pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Tymczasem, aby wirus mógł zakazić komórkę, białko to musi się połączyć z obecnym na jej powierzchni odpowiednim receptorem.

Symulacje komputerowe pokazały, że heparyna przyłącza się do powierzchni białka spike, co powinno hamować jego aktywność. Ten wniosek potwierdziły przeprowadzone analizy z żywym wirusem i jednocześnie pokazały działanie leku już przy stężeniach stosowanych zwykle w terapiach.

Pomaga łagodzić przebieg COVID-19

Zdaniem naukowców prawdopodobnie heparynę można przy COVID-19 podawać wziewnie, przez co lek powinien skutecznie oddziaływać na infekcję w płucach. Prof. Jeremy Turnbull z University of Liverpool są to „ekscytujące wiadomości”. - Można łatwo zmienić przeznaczenie heparyny, tak aby pomagała łagodzić przebieg COVID-19 i być może, aby zastosować ją w profilaktyce u osób z dużym ryzykiem, np. u personelu medycznego – powiedział. Jak dodał, wyniki skłoniły jego zespół naukowców do przeanalizowania też innych substancji podobnych do heparyny, które potencjalnie mogłyby pokonać wirusa SARS-CoV-2.

- Wiemy także, że heparyna hamuje cały szereg innych wirusów, więc badanie tych leków może zapewnić nowe strategie terapeutyczne i być może pierwszą linią obrony przeciwko wirusowym zagrożeniom pojawiającym się w przyszłości, na przykład w czasie prac nad szczepionkami – wyjaśnił dr Mark Skidmore z Keele University.

Naukowcy zaznaczają, że heparyna jest dobrze poznana, co znacząco ułatwi jej potencjalne użycie. Obecnie trwają dalsze badania nad potencjałem tego leku oraz podobnych do niego substancji.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?