Polacy traktują je jako remedium na alergie. "Największa zmora farmaceutów"

2023-11-27 16:30

Ten stosunkowo tani preparat dostępny w formie łatwo rozpuszczalnych tabletek cieszy się dużą popularnością. Najczęściej pacjenci kupują go z myślą, że stanowi "remedium" na objawy alergii. Choć wyniki badań naukowych potwierdziły, że środek nie jest skuteczny w walce z uczuleniem, to jednak spora grupa osób nie bierze tego pod uwagę. Zdaniem lekarki to "najlepiej sprzedający się medyczny mit".

Polacy traktują je jako remedium na alergie. Największa zmora farmaceutów
Autor: Getty Images Polacy traktują je jako remedium na alergie. "Największa zmora farmaceutów"

Stosujesz je przy objawach alergii? Badacze: to nie ma sensu

Powszechnie utarło się, że wapno w tabletkach jest tanim i "skutecznym" sposobem na alergie, czyli ma łagodzić ich skórne symptomy, m.in. swędzącą wysypkę czy obrzęk. Jego działanie wnikliwie przebadali polscy eksperci z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i potwierdzili, że preparat nie działa w przypadku reakcji alergicznych.

Obserwacja objęła kilkudziesięciu pacjentów chorych na astmę i alergiczne zapalenie nosa. Uczestników podzielono na dwie grupy: jedna stosowała specyfiki z zawartością wapnia, a druga przyjmowała placebo. W obu przypadkach wnioski były jednoznaczne, co oznacza, że skuteczność była na takim samym poziomie.

Alergia pokarmowa u dzieci - jak jej uniknać

Co więcej, badacze wykryli, że ten pierwiastek ma szkodliwy wpływ na metabolizm leków przeciwalergicznych (m.in. leków kortykosteroidowych), które blokują histaminę odpowiedzialną za występowanie objawów typowych dla alergii.

Choć nie działa, pacjenci kupują wapno 

Naukowcy, ale także lekarze biją na alarm. Ginekolog i położnik, Marta Wójcik, udostępniła na swoim profilu (lek.marta.wojcik) na Instagramie post, który odbił się szerokim echem wśród jej obserwujących. Napisała w nim, że "wapno/calcium nie jest na alergie". Według niej to "najlepiej sprzedający się mit medyczny".

Pod wpisem rozgorzała się dyskusja, w której zabrali głos m.in. farmaceuci. Niektórzy z nich przyznali, że nie mają siły już wyjaśniać pacjentom, by nie kupowali tego preparatu. "Farmaceuta, mając 50 pacjentów w ciągu dnia proszących o wapno na alergię, po którymś razie, gdy próbuję mówić, że wapno nie działa i słyszy albo oburzenie, albo kulturalne 'i tak poproszę' może już po prostu nie mieć siły mówić tego kolejny raz" – napisała farmaceutka Laura Krumpholz.

Ta ekspertka również edukuje i na swoim instagramowym profilu obala medyczne mity. Podkreśliła, że wapno jest zwykłym "placebo", co potwierdzają badania naukowe – nie łagodzi objawów alergii, a wręcz może zaszkodzić. Według niej ten preparat "to największa zmora farmaceutów".