Polacy masowo brali L4, by obejrzeć to widowisko. Skala szokuje

2023-01-24 15:23

Teleporady oraz sezon na grypę sprawiły, że dostęp do zwolnień lekarskich jest znacznie łatwiejszy. Dane jednej z firm zajmujących się problematyką absencji chorobowych dowodzą, że w ciągu trwających Mistrzostw Świata znacznie zwiększyła się liczba pracowników przebywających na L4. Przypadek?

Polacy masowo brali L4, by obejrzeć to widowisko. Skala szokuje
Autor: Getty Images Odnotowano znaczny wzrost zwolnień lekarskich w czasie Mundialu.

Niepokojący wzrost zgłaszania zwolnień lekarskich ma duży związek z odbywającymi się Mistrzostwami Świata. By bliżej przyjrzeć się tej sprawie, firma Conperio, która prowadzi kontrole zwolnień chorobowych, wzięła pod lupę okres od 22 listopada 2022 roku, czyli od pierwszego meczu Polska - Meksyk, do 18 grudnia 2022, czyli daty finałowego meczu Argentyny z Francją.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Mundial na L4? Liczba zwolnień lekarskich wzrosła o prawie 70 proc.

Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę, aż o 12 proc. zwiększył się odsetek pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich w trakcie trwania Mundialu. Co ciekawe, zależność ta dotyczyła przede wszystkim przedsiębiorstw produkcyjnych, w których większość pracowników, bo ok. 68 proc., stanowią mężczyźni. Zakłady pracy, w których przeprowadzono analizę, to duże przedsiębiorstwa, zatrudniające od 500 do nawet 1500 pracowników.

Różnica procentowa absencji w porównaniu do pozostałych okresów w ciągu roku była znaczna. Poza Mistrzostwami wskaźniki osób przebywających na L4 wynosiły mniej niż 10 proc., natomiast podczas Mundialu nagle zaczęły wskazywać prawie 70 proc.

Jak twierdzi prezes Conperio, Mundial był jedną z przyczyn wzrostów absencji chorobowej wśród pracowników. Jednocześnie był to czas początku sezonu grypowego w Polsce, co mogło być swego rodzaju kartą przetargową.

- Część spotkań rozgrywanych było w godzinach porannych oraz wczesno-popołudniowych. Dla spragnionych emocji kibiców, w wielu przypadkach pobranie fikcyjnego L4 mogło być jedyną szansą, by bez przeszkód oglądać mecze i kibicować swoim ulubionym drużynom. Nie bez znaczenia pozostaje z pewnością fakt, że udział w imprezie czterolecia wzięła również reprezentacja Polski - powiedział Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio. Co więcej, uzyskaniu L4 mogły sprzyjać również popularne teleporady.

Przebywanie pracowników, zwłaszcza płci męskiej, na zwolnieniach lekarskich w czasie Mistrzostw Świata to nie jedyna zmiana, jaką zauważono. Okazuje się, że znaczne grono pracowników pracowało mniej efektywnie. Według eksperta rynku pracy, rozkojarzenie mogło być wywołane ciągłym sprawdzaniem wyników w internecie lub śledzeniu transmisji rozgrywek w czasie pracy.