Podstawowe badanie może pomóc w diagnozowaniu nowotworów u kobiet

2022-02-08 10:22

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie Nature Communications badanie cytologiczne oprócz wykrycia raka szyjki macicy może pomóc w diagnozowaniu innych nowotworów u kobiet np. raka piersi czy jajnika.

zbliżenie na twarz kobiety
Autor: Getty Images

Wiele kobiet często ignoruje dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwoju różnego rodzaju nowotworów, tak jak ma to miejsce w przypadku raka jajnika, który początkowo nie daje specyficznych objawów. Badanie cytologiczne to jedno z podstawowych badań żeńskiego układu rozrodczego. Pozwala wykryć zmiany nowotworowe świadczące o rozwoju raka szyjki macicy.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców, popularne badanie może także pomóc w diagnozowaniu innych nowotworów – raka piersi oraz jajnika. Analizy zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Badania przeprowadzono u około 3 tys. kobiet z 15 europejskich państw, świadczą o tym, że markerem każdego z tych nowotworów są zmiany w tzw. metylacji DNA, czyli procesu przyłączania grup metylowych (alkilowych) do zasad azotowych nukleotydów. Uczestniczkami analiz były zarówno kobiety zdrowe, jak i walczące z rakiem jajnika lub piersi.

Komórki, które z czasem stają się zmianami nowotworowymi, wykazują charakterystyczne wczesne zmiany na poziomie molekularnym. Grupa badaczy, która przeprowadziła analizy, jest przekonana, że na pobranych próbkach cytologicznych udało im się znaleźć niektóre z nich. Ich zdaniem może to pomóc w identyfikacji kobiet z wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwór.

Autorzy analiz podkreślają, że potrzeba dalszych badań, by ustalić, czy komórki szyjki macicy mogą służyć diagnozowaniu innych nowotworów także na wcześniejszych etapach. - To może być dodatkowa metoda badania – wyjaśnił w rozmowie z BBC prof. Widschwendter, jeden z autorów badania.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do ginekologa?