Po 16 latach znów widzi. Pomogło wszczepienie implantu do mózgu
Niewidoma kobieta po raz pierwszy od 16 lat zobaczyła litery i kształty, a nawet była w stanie zagrać w popularną grę. Było to możliwe dzięki mikroimplantowi, który pacjentce wszczepiono bezpośrednio do mózgu.
Naukowcy od dawna pracują nad rozwiązaniem, które dzięki bezpośredniej stymulacji kory wzrokowej, choć częściowo przywróciłoby wzrok osobom niewidomym. Grupa badaczy z Miguel Hernández University zbadała czy stworzony przez nich implant i związana z nim stymulacja neuronów za pomocą elektrod w mózgu, może przywrócić wzrok.
Urządzenie, o którym mową to mikroimplant składający się z 96 elektrod, który naukowcy wszczepili pacjentce bezpośrednio do mózgu na okres 6 miesięcy. Po operacji nie wystąpiły żadne komplikacje. Według ekspertów wszczepiony implant nie wpłynął negatywnie na funkcjonowanie tego organu.
Pacjentką, która otrzymała urządzenie była 57-letnia Bernadeta Gomez. Kobieta 16 lat wcześniej dowiedziała się, że cierpi na neuropatię toksyczną nerwu wzrokowego. To rzadkie schorzenie spowodowało całkowitą utratę wzroku.
Twórcy implantu dzięki stworzonemu przez siebie urządzeniu mogli rejestrować aktywności wielu jednostek z większości elektrod przez cały okres eksperymentu. Bernadeta była w stanie zidentyfikować niektóre litery już przy minimalnym treningu, a z czasem zdołała odróżnić nawet dużą literę O od małej.
Jeden z elementów przeprowadzonego eksperymentu polegał na założeniu przez pacjentkę specjalnych okularów, które miały wbudowaną miniaturową kamerę wideo. Kamera skanowała obiekty i przez stymulacje różnych elektrod w mózgu tworzyła proste, wizualne obrazy.
Dzięki implantowi kobieta mogła dostrzec np. położenie białego kwadratu wyświetlanego na ekranie komputera, a nawet zagrać w grę komputerową przypominającą popularnego Pac-Mana. Po odłączeniu od urządzenia jej wzrok znowu zaniknął.
Wyniki badań są tak optymistyczne, że według naukowców układy mikroelektrod mogą być skuteczną i stabilną metodą dla osób niewidomych. Jednak zwracają uwagę na fakt, że potrzeba większej ilości badań obejmujących dłuższe okresy czasowe, by implant stał się dostępny do użytku klinicznego.
Mimo to twórcy urządzenia są bardzo zadowoleni z uzyskanych rezultatów. Podkreślają, że wyniki wykazują bezpieczeństwo i skuteczność przewlekłej mikrostymulacji wewnątrzkorowej.
Według nich nowa metoda ma wysoki potencjał przywrócenia funkcjonalnego widzenia u osób niewidomych, ale jak podkreślają - to dopiero początek tej technologii.