Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej endoprotezy

2021-04-19 15:44 Materiały prasowe

W Polsce odbyła się pierwsza operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej (custom made) endoprotezy - Episurf, przygotowywanej specjalnie dla miejscowych uszkodzeń chrzęstnych lub chrzęstno-kostnych w obrębie stawu kolanowego.

Zabieg miał miejsce 12 kwietnia 2021 r. w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Podczas operacji zaopatrzono jednoczasowo dwa miejsca ubytków chrzęstnych w stawie kolanowym – pierwszy obejmujący uszkodzenie na powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda oraz drugi, w okolicy bruzdy miedzykłykciowej uda.

Zobacz zdjęcia z przebiegu operacji

Implanty oraz indywidualne instrumentarium tego typu przygotowano na podstawie wykonanego wcześniej rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Dzięki temu implant jest indywidualnie dopasowany do kształtu, lokalizacji i wielkości istniejącego uszkodzenia.

Pozwala to na zaopatrzenie jedynie miejsca uszkodzenia, bez potrzeby wymiany całego stawu lub jego większej części.

Zabieg wykonał zespół w składzie:

  • dr Rafał Sotowski,
  • dr hab. Artur Stolarzcyk,
  • dr Piotr Stępiński
  • oraz instrumentariuszka mgr Katarzyna Skwarczyńska.

O pacjentce

Chora to 52 -letnia pacjentka z dolegliwościami bólowymi stawu kolanowego utrudniającymi jej poruszanie się od dłuższego czasu.

W wykonanym badaniu MRI stwierdzono ognisko chondromalacji zarówno na kłykciu przyśrodkowym uda jak i w okolicy bruzdy międzykłykciowej. W związku z tym przygotowano dla pacjentki dwa oddzielne implanty zastępujące chore ogniska.

Ograniczenie wielkości implantów tylko do miejsc ubytków chrzęstnych pozwala na wczesną i szybsza rehabilitację oraz skrócenie czasu hospitalizacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE