Pielgrzymki w maseczkach i pod specjalnym nadzorem. Wytyczne GIS dla wiernych

2020-06-08 13:02 Katarzyna Hubicz

Osoby wybierające się na pielgrzymki muszą liczyć się z innymi niż do tej pory zasadami i nowymi procedurami - ich celem jest zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem. Wytyczne i rekomendacje w tej sprawie wydał właśnie Główny Inspektor Sanitarny.

Zalecenia powstały po to, by - jak czytamy w komunikacie GIS " zapewnić bezpieczeństwo pątników oraz wszystkim osobom postronnym na szlaku pielgrzymki, jak również utrzymać sprawną logistykę przemieszczania się z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego".

Jak podkreśla GIS, "w pielgrzymce mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe, niemanifestujące jakichkolwiek objawów chorobowych; wszyscy uczestnicy pielgrzymki powinni posiadać stosowne identyfikatory".

Pielgrzymi powinni nocować w namiotach lub pokojach jednoosobowych - w rekomendacjach "Dopuszcza się namioty i pokoje wieloosobowe pod warunkiem przebywania w nich wspólnie pielgrzymujących rodzin" .

Każdy pątnik musi mieć też podczas pielgrzymki " zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego np.: chusteczek higienicznych, ręczników papierowych".

W wytycznych rekomenduje się również "funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem".

"Personel medyczny obsługujący mobilny punkt medyczny nie powinien realizować zadań, jeśli miał udokumentowany kontakt z osobą chorą na COVID-19, w terminie krótszym niż 14 dni przed wyruszeniem pielgrzymki".

W celu ograniczenia rozpowszechnienia się wirusa "pielgrzymi powinni posiadać środki ochrony osobistej, w tym maseczki/osłonę ust, nosa, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni". A jeśli pielgrzymom ich zabraknie, wówczas "organizator jest zobowiązany do ich zapewnienia".

Każdemu z pielgrzymów powinna być także "przynajmniej raz dziennie" mierzona temperatura. "Temperatura powyżej 37 stopni Celsjusza kwalifikuje do odsunięcia uczestnika od realizacji pielgrzymki. Jeśli temperatura rośnie – wskazana jest porada medyczna" – podano.

Pielgrzymi muszą też zachować od siebie bezpieczną odległość - "Rekomendowane są 2 m zachowania dystansu społecznego pomiędzy ludźmi". Należy też unikać podawania sobie rąk.

Posiłki „powinny być dostarczane w pojemnikach zbiorczych, aby można było rozdzielić dania w poszczególnych grupach lub w naczyniach jednorazowych.

"Jeśli stosowane są naczynia i sztućce wielorazowego użytku, powinny być myte w bieżącej wodzie z użyciem detergentu w temperaturze powyżej 60 st. C, a o ile to możliwe - wyparzane. Dopuszcza się, aby pątnicy posiadali swoje naczynia i sztućce, do użytku wyłącznie indywidualnego" – podano.

W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u pątnika "należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieźć transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub powinien być wezwany transport medyczny". W przypadku potwierdzenia zakażenia "wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE