PCOS - na zachorowanie narażone są szczególnie nastolatki z tej grupy

2022-02-18 8:36

Nowe badania pokazują, że dziewczęta z cukrzycą typu 2 mogą być bardziej narażone na rozwój choroby znanej jako zespół policystycznych jajników (PCOS). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open.

nastolatka
Autor: Getty Images

PCOS i cukrzyca typu 2

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników to choroba, która dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Występuje, gdy kobiece jajniki lub nadnercza wytwarzają więcej męskich hormonów niż powinny. Objawy PCOS to bolesne torbiele na jajnikach, nieregularne miesiączki, nadmierny wzrost włosów, trądzik, przyrost masy ciała i bezpłodność.

To, w jaki sposób cukrzyca typu 2 i PCOS są powiązane, nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe. 

"Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zbadać czynniki genetyczne, epigenetyczne i środowiskowe, które mogą wyjaśnić to powiązanie” – powiedział autor badania, dr M. Constantine Samaan, profesor nadzwyczajny pediatrii.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do diabetologa?

Insulinooporność prawdopodobnie odgrywa kluczową rolę w obydwu przypadkach. Kiedy organizm nie reaguje dobrze na insulinę, poziom cukru we krwi może gromadzić się w krwiobiegu, prowadząc ostatecznie do rozwoju cukrzycy typu 2. Wiele kobiet z PCOS jest również odpornych na insulinę.

Z przeprowadzonego przeglądu wynika, że u 20 proc. dziewcząt z cukrzycą typu 2 zdiagnozowano również PCOS. Wskaźnik ten jest co najmniej dwa razy wyższy niż w ogólnej populacji nastolatków.

Świadomość tego ryzyka jest niezwykle istotna, daje możliwość przygotowania młodych kobiet na to, że mogą one zachorować na PCOS. Lekarze powinni informować swoje pacjentki o ryzyku zachorowania i je edukować. Nastolatki natomiast powinny informować swojego lekarza o nieregularnych miesiączkach, trądziku lub nadmiernym owłosieniu, aby umożliwić wdrożenie odpowiednich badań i leczenia.

Dr Laurie Cohen, szefowa Oddziału Endokrynologii Dziecięcej i Cukrzycy w Szpitalu Dziecięcym w Montefiore w Nowym Jorku wskazała, że nastolatki z PCOS są bardziej narażone na zespół metaboliczny i cukrzycę typu 2, więc powinny być badane pod kątem tych schorzeń, natomiast nastolatki z otyłością lub cukrzycą typu 2 powinny być badane pod kątem PCOS.

Dodała również, że u nastolatek pierwszą linią leczenia PCOS są zwykle złożone doustne pigułki antykoncepcyjne. Gdy dziewczynka z PCOS ma również nadwagę lub jest otyła, zaleca się wdrożenie zdrowej diety i aktywności fizycznej.