"Opłata Covid" jest dodawana do rachunków! O co chodzi?

2020-05-24 10:37 Magda Mazurek, PAP

"Opłata Covid" - taki dodatek w wysokości od 2 do 4 euro doliczany jest do rachunków w niektórych sklepach i punktach usługowych.

Konsumencka organizacja Codacons poinformowała, że otrzymuje liczne sygnały i zdjęcia paragonów fiskalnych, na których widnieje dodatkowa opłata. Pobierana jest ona zwłaszcza w salonach fryzjerskich i kosmetycznych.

Ma ona pokryć koszty ponoszone w związku z pandemią i wymogami bezpieczeństwa sanitarnego, czyli zakupem maseczek i innych środków ochrony osobistej.

"To prawdziwy, nielegalny Dziki Zachód, który można uznać za oszustwo. Codacons zawiadamia o nim Gwardię Finansową i Urząd Antymonopolowy" - poinformowano w nocie stowarzyszenia.

Polecamy: Kolejne leki na Covid-19: wśród nich znany lek na trzustkę

A jak to wygląda w Polsce?

W niektórych punktach - np. u niektórych weterynarzy - pobierana jest opłata "dezynfekcyjna" w wysokości około 10 zł. Ma ona pokryć koszty odkażania wszystkiego po wizycie pacjenta i jego właściciela - czyli np. dezynfekcji terminala czy klamki.

Co o tym sądzicie? 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE