Oliwa zmniejsza ryzyko chorób i śmierci. Nowe badanie pokazuje, które produkty warto nią zastąpić

2022-01-12 14:07

Badacze zbadali związek stosowania oliwy z oliwek z liczbą zgonów z powodu raka i chorób przewlekłych. I mają dobre wiadomości dla osób, które oliwę stosują: zastąpienie nią określonych produktów może zmniejszyć ryzyko raka, chorób układu krążenia i układu oddechowego, demencji i innych chorób przewlekłych, a także śmierci z ich powodu. Wyniki badania na ten temat opublikowano w Journal of the American College of Cardiology.

Oliwa zmniejsza ryzyko chorób i śmierci
Autor: Getty Images

Autorami badania są naukowcy z Harvard Medical School.  Jego celem była ocena, czy - i w jakim stopniu - włączenie do diety oliwy z oliwek ma wpływ na zmniejszenie liczby zgonów z różnych przyczyn, w tym z powodu chorób sercowo-naczyniowych. 

Autorzy pracy przeanalizowali diety osób, biorących udział w dwóch innych dużych badaniach, które finansował amerykański rząd - Nurses’ Health Study i Health Professionals Follow-up Study. Następnie badacze porównali ustalenia nt. diety z zapisami nt. chorób i zgonów uczestników obu badań na przestrzeni lat.

Badanie objęło w sumie ponad 90 tys. osób, które obserwowano przez niemal 30 lat.

Jak wspomagać odporność organizmu dietą? Rozmowa z dietetykiem

Naukowcy ustalili, że mężczyźni i kobiety, którzy w codziennej diecie zastąpili 10 gram (ok. 2 łyżeczek) margaryny, masła, majonezu lub innego tłuszczu z produktów mlecznych taką samą porcją oliwy z oliwek, mieli od 8 do aż 34 proc. niższe ogólne ryzyko śmierci, niż osoby, które spożywały mniej oliwy z oliwek, lub w ich diecie nie była ona obecna.

Badanie wykazało również, że wyższe spożycie oliwy z oliwek wiązało się z 19 proc.  niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia, 17 proc.  niższym ryzykiem zgonu z powodu nowotworu, 29 proc. mniejszym ryzykiem śmierci z powodu chorób neurodegeneracyjnych i 18 proc. niższym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu oddechowego.

Jak podkreśliła jedna z autorek badania, Marta Guasch-Ferre z Harvard TH Chan School of Public Health w wypowiedzi dla CNN, to pierwsze takie badanie, które przeprowadzono w populacji amerykańskiej. Jego wyniki są dodatkowym potwierdzeniem tego, że bardzo duży sens mają zalecenia zastąpienia tłuszczów nasyconych i tłuszczów zwierzęcych nienasyconymi olejami roślinnymi, takimi jak oliwa z oliwek, w celu zapobiegania przedwczesnej śmierci.

W komentarzu redakcyjnym, jaki towarzyszy wnioskom z badań, opublikowanym w serwisie Journal of the American College of Cardiology, prof. Susanna Larsson, epidemiolog ze szwedzkiego Karolinska Institutet napisała: "Nowością jest wykazany w tym badaniu związek między oliwą z oliwek, a mniejszą liczbą zgonów z powodu chorób mózgu. Biorąc pod uwagę brak strategii zapobiegania chorobie Alzheimera oraz wysoką zachorowalność i śmiertelność związaną z tą chorobą, odkrycie to, jeśli zostanie potwierdzone, ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego”.