Ogromny cios dla seniorów. Z tej ulgi skorzystają w tym roku po raz ostatni

2022-06-17 8:40

Złe wieści dla wielu emerytów i rencistów. Skorzystanie z ulgi na leki w tegorocznym rozliczeniu PIT będzie możliwe już po raz ostatni. Wynika to z podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

seniorka
Autor: Getty Images

Koniec z ulgą na leki

Wyżej wspomniana ulga umożliwia odliczenie od dochodu wydatków na leki. Przeznaczona jest dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i rencistów. Niestety, za sprawą zwiększenia kwoty wolnej od podatku, wiele osób straci możliwość skorzystania z tejże ulgi.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Ulga podatkowa na leki to nazwa potoczna dla ulgi rehabilitacyjnej. W związku z podwyższeniem przez reformę podatkową Polski Ład kwoty wolnej od podatku do 30 tys., wielu seniorów nie będzie mogło z niej skorzystać. Wprowadzone zmiany mają sprawić, że większość emerytów zostanie  zwolniona z podatku PIT, przez co odliczanie ulg, w tym ulgi na leki, stanie się niemożliwe.

O sprawie zrobiło się głośno

Sprawa nabrała tempa, w imieniu emerytów i rencistów zmian domagał się już Rzecznik Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Interweniowało również ministerstwo rodziny.

„Do Zarządu Głównego PZERil docierają sygnały, że część emerytów i rencistów jest w tej sytuacji stratna (płacony przez te osoby podatek był i tak niski i jego zniesienie nie rekompensuje wydatków związanych z rehabilitacją). Dotyczy to świadczeniobiorców o niskich emeryturach/rentach, dlatego jest to dla nich szczególnie dotkliwe. Proponujemy rozważyć możliwość odliczania wydatków na rehabilitacje, na podobnych zasadach jak od podatku, od składki zdrowotnej” – czytamy w piśmie szefowej związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów dr Elżbieta Ostrowska, do którego dotarł "Fakt".

Problem odliczenia ulgi rehabilitacyjnej dotyczy szerokiego grona obywateli. Niestety, interwencje niczego nie wniosły, a sama sprawa nie zainteresowała rządu, posłów, ani senatorów podczas prac nad projektem ustawy.