Odkryto enzym związany z cukrzycą. To szansa dla milionów chorych

2022-06-15 16:43

Oba typy cukrzycy prowadzą do poważnych uszkodzeń innych narządów, jeśli nie są kontrolowane. Mimo leków i urządzeń potrzebnych diabetykom nadal wielu chorych ma problemy z kontrolą glukozy. Nowe badanie wykazało, że jeden enzym ma znaczenie w metabolizmie kluczowych lipidów, które wiążą się z wrażliwością na insulinę i kontrolą glukozy we krwi.

kobieta z cukrzycą
Autor: Getty Images

Na cukrzycę – według danych Światowej Organizacji Zdrowia – choruje około 422 mln ludzi. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 to choroba przewlekła, w której komórki znajdujące się w trzustce nie produkują insuliny. Z kolei cukrzyca typu 2 pojawia się, gdy organizm staje się odporny lub niewrażliwy na insulinę.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Kluczowy enzym

Eksperci z Beth Israel Deaconess Medical Center zidentyfikowali kluczowy enzym dla syntezy nowej klasy tłuszczów zwanych FAHFA. Te lipidy są wytwarzane w tkankach i mają wpływ na parametry związane z metabolizmem u ludzi i myszy. Między innymi wiążą się z poziomem cukru we krwi i wrażliwością na insulinę.

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Nature" otwiera nowe ścieżki leczenia wielu chorych, zarówno na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Jedna z autorek analiz dr Barbara B. Kahn wyjaśnia: "Nasze nowe odkrycie jest przełomem, ponieważ po raz pierwszy wiemy, jak te lipidy powstają w tkankach ssaków".

Ekspertka tłumaczy: "Wykazaliśmy, że lipidy FAHFA chronią komórki beta przed atakiem immunologicznym i stresem metabolicznym. Gdybyśmy mogli zwiększyć poziomy FAHFA, uważamy, że może to być korzystne zarówno dla cukrzycy typu 1, jak i typu 2".

Dzięki eksperymentom na gryzoniach i ludzkich komórkach naukowcom udało się ustalić, że enzym - lipaza trójglicerydów tłuszczowych (ATGL) - odgrywa kluczową rolę w syntezie lipidów FAHFA.

W kolejnych badaniach grupa badawcza chce sprawdzić, czy ATGL odpowiada również za biosyntezę w innych tkankach, a także czy dodatkowe enzymy pomagają w syntezie korzystnych lipidów.

Nowe strategie leczenia

Naukowcy podejrzewają, że odkryte ścieżki leczenia mogą sprawdzić się także u osób zagrożonych cukrzycą typu 2. Dr Kahn podkreśla: "Nowe odkrycia mogą zostać wykorzystane do zwiększenia poziomów FAHFA u osób zagrożonych cukrzycą typu 1, aby temu zapobiec, tak jak zrobiliśmy to u myszy”.

- Zrozumienie regulacji ATGL może doprowadzić do opracowania strategii zwiększania tych korzystnych lipidów w chorobach metabolicznych i o podłożu immunologicznym – dodaje ekspertka.