Od zmęczenia i depresji aż po śpiączkę. 14 ważnych objawów nadmiaru wapnia w organizmie

2022-06-09 9:39

Nadmiar wapnia we krwi jest tak samo niebezpieczny dla zdrowia, jak jego niedobór - tyle, że objawia się w zupełnie inny, zdecydowanie bardziej dokuczliwy, sposób. W jaki sposób można doprowadzić do zwiększonego stężenia wapnia we krwi i jakie sygnały wysyła wtedy organizm? Wyjaśniamy.

Od zmęczenia i depresji aż po śpiączkę. 14 ważnych objawów nadmiaru wapnia w organizmie
Autor: Getty Images

Wapń to jeden z najważniejszych dla naszego ciała składników mineralnych. Znamy go głównie z tego, że jest jednym z budulców tkanki kostnej, w tym również zębów.

Ale pierwiastek ten jest również niezbędny dla prawidłowej pracy układu nerwowego, skurczy mięśni, krzepnięcia krwi, reguluje również aktywność wielu hormonów i enzymów. Dlatego lekarze często podkreślają, że niezwykle istotne jest to, by jego stężenie w organizmie nie spadało poniżej pewnego poziomu.

Nadmiar wapnia może nam zaszkodzić

Dużo rzadziej mówi się natomiast o tym, że równie szkodliwy co niedobór wapnia może być jego nadmiar, czyli hiperkalcemia. To stosunkowo rzadkie zaburzenie. Mówimy o niej wtedy, jeśli stężenie wapnia we krwi sięga powyżej prawidłowego zakresu, a więc powyżej 2,75 mmol/l (11 mg/dl). O łagodnei hiperkalcemii można mówić, gdy stężenie wapnia jest <3,0 mmol/l, o umiarkowanej - jeśli wynosi 3,1–3,75 mmol/l. Z kolei ciężka hiperkalcemia to stężenie wapnia powyżej 3,75 mmol/l.

Do nadmiaru wapnia w organizmie może dochodzić z różnych przyczyn, a zdecydowana większość z nich nie ma związku z dietą.

Przyczyną hiperkalcemii może być choroba nowotworowa (np. wtedy, gdy dochodzi do przerzutów do kości lub komórki rakowe produkują specyficzne białko) - najczęściej jest to rak nerki,  rak płuca, jelita, a także białaczka, chłoniak, szpiczak plazmocytowy.

Częstą przyczyną nadmiaru wapnia jest również pierwotna nadczynność przytarczyc. Dużo rzadsze przyczyny hiperkalcemii zaś to nadczynność tarczycy, a także nadmiar witaminy D (zwłaszcza, jeśli oprócz witaminy D suplementowane są także preparaty wapnia) oraz przewlekłe choroby lub stany wymagające długiego leżenia w łóżku, co doprowadza do nadmiernego uwalniania się wapnia z kości - jego nadmiar krąży wtedy we krwi.

Najważniejsze objawy nadmiaru wapnia

O tym, że w organizmie jest zbyt dużo wapnia, organizm da nam znać - a objawy mogą być naprawdę różne, co zależy od tego, czy hiperkalcemia jest łagodna, umiarkowana, czy też ciężka. Jeśli stężenie wapnia we krwi zwiększa się powoli, objawy mogą nie być odczuwalne nawet przez długi czas.

Poradnik Zdrowie: składniki mineralne niezbędne do prawidłowej pracy serca

Najczęściej obserwowane objawy hiperkalcemii to:

 • nadmierne pragnienie
 • częste oddawanie moczu.
 • rozstrój żołądka - nudności, wymioty i zaparcia.
 • osłabienie mięśni
 • ból kości
 • zmęczenie
 • dezorientacja
 • problemy z koncentracją
 • objawy depresji
 • kołatanie serca
 • omdlenia
 • ostre zapalenie trzustki
 • nadmierna senność
 • śpiączka.

Co robić, jeśli masz objawy nadmiaru wapnia we krwi?

Wczesne objawy nadmiaru wapnia we krwi - np. wzmożone pragnienie czy częste oddawanie moczu lub problemy z koncentracją - są typowe również dla innych stanów. Jeśli je odczuwasz, warto skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny - specjalista zleci odpowiednie  badania. Stężenie wapnia we krwi co jakiś czas powinny monitorować również osoby, które suplementują witaminę D i wapń. Gdy objawy są poważne (np. ostre zapalenie trzustki, śpiączka), należy niezwłocznie wezwać pogotowie.