Nowy test krwi prognozuje rozwój nowotworu piersi

2021-09-20 10:36

Udało się opracować badanie, które umożliwi określenie prognoz tempa rozwoju raka piersi u pacjentek, u których potwierdzono nowotwór. Nowa metoda została utworzona przez Amerykanów, opisano ją na łamach "Clinical Cancer Research". Na czym polega to badanie?

Przewidywanie tempa rozwoju zmian nowotworowych będzie możliwe dzięki nowemu testowi krwi, mierzącego poziom enzymu sTK1. Umożliwi to ustalenie, u której z kobiet choroba będzie atakowała szybciej, a u której wolniej.

Skuteczność działania nowej metody sprawdzono na ponad 400 kobietach zmagających się z hormonozależnym nowotworem piersi z przerzutami do innych narządów. U około 40 proc. z nich badanie wskazywało na wysoki poziom enzymu sTK1, co oznaczało, że choroba w ich przypadku rozwijała się prawie dwa razy szybciej niż u osób z niskim stężeniem STK1 we krwi.

Co ciekawe, na podstawie wyników tego badania możliwe jest nie tylko dobranie odpowiednich leków, ale także podjęcie działań najbardziej korzystnych dla pacjentek. 

Jak rozpoznać raka piersi?

Oto, co powiedział dr Lajos Pusztai z Yale Cancer Center na temat tej nowoczesnej metody: .„Analiza próbki krwi jest w stanie ujawnić, czy badane pacjentki posiadają wolno rozwijający się typ nowotworu, który może być kontrolowany poprzez zastosowanie samych inhibitorów aromatazy”.

Badacze zauważyli, że wśród pacjentek, u których odnotowano niski poziom STK1 we krwi, najskuteczniej działa anastrazol (inhibitor aromatazy hamujący wytwarzanie estrogenów) lub połączenie go z fulwestrantem (antagonistą receptora estrogenowego).

Źródło: 

  1. Costanza Paoletti, William E. Barlow, Erin F. Cobain, Mattias Bergqvist, Rita S. Mehta, Julie R. Gralow, Gabriel N. Hortobagyi, Kathy S. Albain, Lajos Pusztai, Priyanka Sharma, Andrew K. Godwin, Alastair M. Thompson, Daniel F. Hayes and James M. Rae, Evaluating Serum Thymidine Kinase 1 in Hormone Receptor Positive Metastatic Breast Cancer Patients Receiving First Line Endocrine Therapy in the SWOG S0226 Trial, DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-21-1562, dostęp online: 20.09.2021
Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.