Molnupiravir - nowy lek przeciwwirusowy na COVID-19. Jak działa?

2021-10-13 10:35

Molnupirawir to pierwszy doustny lek na COVID-19. Jak wynika z przeprowadzonych badań klinicznych, jest skuteczny w walce z ciężką postacią tej choroby i zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub zgonu o połowę. Firma Merck zapowiada, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie złożony wniosek o zezwolenie na awaryjne użycie leku w Stanach Zjednoczonych.

Molnupiravir - nowy lek na COVID-19

Nowy lek o nazwie Molnupirawir podawano dwa razy dziennie pacjentom, u których niedawno zdiagnozowano COVID-19. Dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena, oznajmił, że choć wyniki stanowią dobrą wiadomość, to nalega na ostrożność, dopóki amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie przeanalizuje danych.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Molnupiravir - badania nad lekiem

W badaniu udział wzięło 775 pacjentów. Analiza wykazała, że 7,3% osób przyjmujących molnpirawir było hospitalizowanych. Liczba ta była dwukrotnie większa w przypadku pacjentów, którzy otrzymali placebo lub pigułkę obojętną. Nie odnotowano zgonów w grupie osób, którym podawano molnupirawir, ośmiu pacjentów, którym podano placebo, zmarło w wyniku COVID-19.

Dane zostały opublikowane w komunikacie prasowym i nie zostały jeszcze zweryfikowane. Firma Merck oznajmiła, że zasada działania leku jest inna, niż w przypadku szczepionek, dlatego przewiduje, że będzie on równie skuteczny przeciwko nowym wariantom wirusa. Wyniki badań sugerują, że aby uzyskać efekt działania nowego leku, należy przyjąć go tuż po wystąpieniu pierwszych objawów. 

Merck jest pierwszą firmą, która zgłosiła wyniki próbnych pigułek na COVID, inne firmy także pracują nad podobnymi metodami leczenia. 

Dotychczasowe badania nad nowym lekiem wyglądają bardzo obiecująco. Prof. Peter Horby, ekspert chorób zakaźnych z Uniwersytetu Oksfordzkiego, powiedział: „Bezpieczny, niedrogi i skuteczny doustny lek przeciwwirusowy byłby ogromnym postępem w walce z COVID"

Źródło: BBC

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.