Nowelizacja rozporządzenia ws. restrykcji w Dzienniku Ustaw. Sprawdź aktualne obostrzenia

2021-04-09 14:10

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego przedłużenia restrykcji ma wejść w życie w piątek (9 kwietnia). Rząd zdecydował o nieznoszeniu dotychczasowo obowiązujących obostrzeń z powodu znaczącej liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19.

Lockdown
Autor: Getty Images Polacy nie chcą zakładać własnego biznesu

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Obowiązujące restrykcje zostaną przedłużone do 18 kwietnia w całej Polsce. Nowelizacja wejdzie w życie w piątek (9 kwietnia).

Pojawiało się kilka zmian dotyczących restrykcji. Jedna z nich dotyczy grupy zawodów, które zostały zwolnione z obowiązkowej kwarantanny w przypadku przekroczenia granicy państwo. Poszerzono tę grupę o osoby, które pracują w lotniczych zespołach ratownictwa medycznego.

Zaktualizowano też zapis ws. dostępności aquaparków, basenów, siłowni, klubów i centrów fitness dla sportowców. Od 9 kwietnia miejsce te będą dostępne zarówno dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, jak i zawodników, którzy przygotowują się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych. Podano też szczegółowe informacje dotyczące organizacji zawodów.

Jakie obostrzenia obowiązują od 9 kwietnia?

  • Zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw.
  • Ograniczona działalność galerii handlowych, z wyjątkiem m.in. aptek, drogerii, sklepów spożywczych, salonów prasowych i księgarni.
  • Wprowadzone limity w placówkach handlowych na targu lub na poczcie.
  • Nieczynne salony kosmetyczne i fryzjerskie.
  • Obowiązkowe limity w miejscach kultu religijnego – na 1 osobę musi przypadać 20 m kw., zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie dystansu 1,5 m odległości od innych osób.
  • Zamknięte żłobki i przedszkola – wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
  • Nauka w trybie zdalnym dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego.
  • Ograniczona działalność obiektów sportowych m.in. siłowni, klubów fitness, stoków narciarskich, basenów, solariów i sauny.
  • Ograniczona działalność hoteli - wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze oraz obiekty dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
  • Zamknięte teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Źródło: PAP

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?