Nowatorska operacja tętniaka łuku aorty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM

2020-02-13 15:25 Materiały prasowe

6 lutego br. w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń we współpracy z II Zakładem Radiologii Klinicznej oraz II Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM przeprowadzono nowatorską operację, polegającą na całkowicie przezskórnej implantacji nowej generacji stentgraftu do tętniaka łuku aorty.

Ten pionierski zabieg wykonano u 72- letniego chorego, który był wcześniej zdyskwalifikowany przez kardiochirurgów z przeprowadzenia otwartej aneuryzmektomii z powodu bardzo wysokiego ryzyka operacyjnego.

Przebieg operacji

Tętniak miał średnicę 8 cm i obejmował odejścia tętnic łuku aorty. Z przezskórnego dostępu udowego założono stentgraft Nexus do aorty wstępującej i pnia ramienno-głowowego w połączeniu z neuroprotekcją oraz szybką stymulacją serca (ang. rapid ventricular pacing).

Operację wewnątrznaczyniową poprzedziło wykonanie skrzyżowanego przeszczepu od prawej do lewej tętnicy szyjnej wspólnej i obliteracja odejścia tętnicy podobojczykowej lewej.

Przebieg pooperacyjny był bez powikłań, a kontrolna angiotomografia komputerowa wykazała pełne wyłączenie worka tętniaka z układu krążenia i prawidłowy przepływ krwi w tętnicach domózgowych.

Zespół najlepszych specjalistów

Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń CSK UCK WUM kierowana przez prof. Zbigniewa Gałązkę jest obecnie wiodącym ośrodkiem w Polsce w leczeniu wewnątrznaczyniowym tętniaków aorty oraz miażdżycowej niedrożności tętnic.

Operację wykonał zespół w składzie:

  • prof. Zbigniew Gałązka,
  • dr med.  Rafał Maciąg (radiolog),
  • dr Tadeusz Bering (kardioanestezjolog),
  • we współpracy z prof. Mario Lachat – światowej sławy chirurgiem naczyniowym z Uniwersytetu Medycznego w Zurichu.

Nowatorska operacja tętniaka łuku aorty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM 1
Autor: Materiały prasowe 1) tętniak łuku aorty (rekonstrukcja 3D), 2) po przeszczepie szyjno-szyjnym (rekonstrukcja 3D)
Nowatorska operacja tętniaka łuku aorty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM 2
Autor: Materiały prasowe Po implantacji stengraftu (rekonstrukcja 3D)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE