Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Polega na podgrzewaniu jąder nanocząsteczkami

2022-01-24 15:43

Dwie metody antykoncepcji są powszechnie dostępne dla mężczyzn – prezerwatywy i wazektomia. Naukowcy z Chin postanowili rozszerzyć ten wachlarz o skuteczną metodę podgrzewania jąder za pomocą nanocząsteczek. Działa ona nawet do… 60 dni.

Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn.
Autor: Getty Images

Prezerwatywy są najpopularniejszą metodą antykoncepcji stosowaną przez mężczyzn. Mogą poddać się również wazektomii, czyli zabiegowi urologicznemu, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Te dwie metody są powszechnie dostępne.

Jak używki wpływają na seksualność?

Metoda odwracalnej antykoncepcji dla mężczyzn

Grupa chińskich naukowców pod kierownictwem dr Weihua Ding i dr Fei Sun wzięła to zagadnienie na tapet. W ramach przeprowadzonych badań opracowała skuteczną, bezpieczną i odwracalną metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Chodzi w niej o wstrzykiwanie do organizmu magnetycznych i biodegradowalnych nanocząsteczek, które są następnie kierowane do jąder.

Uczeni zajmowali się zagadnieniem męskiej antykoncepcji już we wcześniejszych analizach. Wówczas badali oni aplikowanie nanomateriałów bezpośrednio do jąder, które byłyby podgrzewane później za pomocą pola magnetycznego. Jak się okazało, ta metoda była zbyt bolesna, a do tego część z tych nanocząsteczek nie ulegała biodegradacji w organizmie.

Innowacyjne podejście do męskiej antykoncepcji

Dzięki najnowszym badaniom udało się badaczom z Chin odkryć bezpieczne magnetyczno-termiczne podejście do męskiej antykoncepcji. Ta metoda nie wymaga aplikacji nanocząsteczek bezpośrednio do jąder. Na czym ona więc polega?

Badanie zostało przeprowadzone z udziałem zwierząt. Naukowcy wstrzyknęli myszom dożylnie cząstki tlenku żelaza. Część z nich była pokryta kwasem cytrynowym, a pozostałe glikolem polietylenowym (PGE). Jak wyjaśnili naukowcy, jedynie cząsteczki PGE można było podgrzać do wysokiej temperatury, ale nie były one za to łatwe do manipulacji.

Inaczej zachowały się jednak cząsteczki z kwasem cytrynowym. Wyniki badania pokazują, że udało się je przekierować do mysich jąder, gdzie zostały poddane działaniu przemiennego pola magnetycznego przez 15 minut. Temperatura jąder podczas tego procesu była na poziomie 38 stopni Celsjusza. Zdaniem badaczy to wystarczyło, żeby ubezpłodnić gryzonie na 7 dni. Z biegiem czasu, czyli po 30-60 dniach od momentu podgrzania, efekt zaczął. 

W opinii chińskich badaczy to rozwiązanie może sprawdzić się u mężczyzn. Jak zaznaczyli, obecnie dla kobiet jest bardzo wiele różnych metod antykoncepcji. Natomiast panowie mają do wyboru dwie formy zabezpieczenia: prezerwatywy albo zabieg wazektomii. Według naukowców to odkrycie może otworzyć nowe możliwości odwracalnej antykoncepcji dla mężczyzn.

Sonda
Powiedz nam: