Niewłaściwie przechowywane szczepionki - czy są groźne dla zdrowia?

2018-02-06 12:14

Co najmniej trzysta osób zostało zaszczepionych preparatami, które były niewłaściwie przechowywane i powinny zostać zutylizowane. Wśród nich mają być także noworodki. Czy personel medyczny naraził życie lub zdrowie pacjentów podając im niewłaściwie przechowywane szczepionki? Czy źle przechowywane szczepionki są groźne dla zdrowia?

Niewłaściwie przechowywane szczepionki - czy są groźne dla zdrowia?
Autor: Thinkstockphotos.com Niewłaściwie przechowywane szczepionki - czy są groźne dla zdrowia?

Przynajmniej kilkaset osób, w tym noworodków, zostało zaszczepionych preparatami, które były przez jakiś czas przechowywane w temperaturze pokojowej, a nie w działającej lodówce. Zgodnie z przepisami takie szczepionki powinny zostać zutylizowane, jednak lekarze - wiedząc o tym - użyli preparatów, by zaszczepić pacjentów, można przeczytać w "Dzienniku Gazecie Prawnej".¹ Wśród preparatów wymienianych przez DGP można znaleźć szczepionki przeciwko:

Na liście niewłaściwie przechowywanych szczepionek znajdują się m.in.: Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivac, Boostrix, Typhim VI, Verorab.

Czy źle przechowywane szczepionki są groźne dla zdrowia?

Czy źle przechowywana szczepionka nie działa? Czy szczepionka po kilkunastu godzinach przechowywania w temperaturze pokojowej traci swoje właściwości i może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów?

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, były opolski wojewódzki inspektor farmaceutyczny, w rozmowie z DGP wyjaśnia, że w najlepszym razie szczepionka zadziała tak, jak powinna. W gorszym nie zadziała wcale, a pacjent będzie myślał, że jest zaszczepiony.

Jednak wiceminister zdrowia, Marcin Czech, zapewnił, że według ekspertów szczepionki, nawet przechowywane w niewłaściwych warunkach, są... całkowicie bezpieczne. - Według naszych ustaleń, szczepionki, które zostały użyte, są całkowicie bezpieczne dla pacjentów, nawet mimo przerwania łańcucha chłodniczego. (...) Aspekt bezpieczeństwa szczepionych dzieci przy wykorzystaniu tych preparatów jest bezdyskusyjny.²

Jak to możliwe? Dr Grzesiowski w rozmowie z tokfm.p wytłumaczył to na przykładzie jogurtu.³ - Jeśli mamy napisane, że jogurt powinien być przechowywany w temperaturze 2-6 st., to jeśli przez jakiś czas był przechowywany poza lodówką, to nie znaczy, że się zepsuł. To znaczy, że przerwano zimny łańcuch i dobra praktyka nakazuje wstrzymać obrót tym jogurtem, tak samo jak szczepionką, po to by zbadać czy doszło czy nie do zmian struktury produktu - tłumaczył lekarz i dodał:

- Możemy być pewni, dlatego bo każdy z tych preparatów ma przebadany profil bezpieczeństwa i mamy bardzo mocny dokument Światowej Organizacji Zdrowia, który mówi o tym ile czasu musiałyby upłynąć, aby poszczególne szczepionki straciły swoją moc lub stały się niebezpieczne. To jest okres co najmniej kilku dni, a nawet tygodni - mówił lekarz.

Marek Posobkiewicz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego na specjalnie zwołanym spotkaniu w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym mówił w podobnym tonie. - Firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki, badają stabilność preparatów. - Przy nawet tygodniowym, bądź miesięcznym, podniesieniu temperatury do poziomu 25, a nawet ponad 30 stopni, nie ma to wpływu na działanie szczepionki – wyjaśnił.

Podsumowując: mimo że szczepionki były potocznie mówiąc "przegrzane", to nie doszło w ich składzie do zmian, które mogą powodować problemy zdrowotne.

Zostanie wszczęte śledztwo dotyczące narażenia pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu w związku z informacjami o szczepionkach przechowywanych w niewłaściwych warunkach.

Źródło:

1. Wadliwa szczepionka dla setek pacjentów. Lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt, http://zdrowie.dziennik.pl/artykuly/568061,setki-pacjentow-dostaly-wadliwa-szczepionke.html

2. Wiceminister zdrowia: Szczepionki, mimo wadliwego przechowywania, były bezpieczne, http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,22984942,wiceminister-zdrowia-szczepionki-mimo-wadliwego-przechowywania.html

3. Lekarz oburzony tekstem DGP o wadliwych szczepionkach. "Słaba robota dziennikarska", http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,22986185,lekarz-oburzony-tekstem-dgp-o-wadliwych-szczepionkach-slaba.html

Szczepili pacjentów wadliwymi szczepionkami [#TOWIDEO]