Nietypowe skutki uboczne składnika popularnych leków przeciwbólowych. Wśród nich: zażółcenie białek oczu

2022-06-17 12:20

Należą do najczęściej wybieranych leków i są obecne niemal w każdej domowej apteczce. Mają one na celu doraźne i krótkotrwałe maskowanie dolegliwości m.in. ból głowy. Mało kto zastanawia się, że często zażywanie w nadmiarze leków przeciwbólowych, zamiast pomóc, może poważnie zaszkodzić. Oto skutki uboczne, jakie mogę wystąpić po preparatach z zawartością kwasu acetylosalicylowego, potocznie zwanego aspiryną.

Żółte oko
Autor: Getty Images

Substancja powszechnie znana jako aspiryna

Aspiryna jest składnikiem wielu leków łagodzących bóle głowy, mięśni i zębów oraz zwalczających gorączkę, która towarzyszy wielu chorobom. Jej nadmierne stosowanie może w niektórych sytuacjach zaszkodzić i powodować skutki uboczne.

Aspiryna jest powszechną nazwą dla kwasu acetylosalicylowego. Pod względem chemicznym jest ona pochodną kwas salicylowego i zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. National Health Service (NHS) w Wielkiej Brytanii zaleca, aby przyjmować najniższą dawkę aspiryny przez "możliwie najkrótszy czas w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia pewnych skutków ubocznych". Do najczęściej zgłaszanych należą dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak: zgaga, niestrawność, bóle brzucha i wymioty. Dotyczą one zazwyczaj więcej niż jednej na 100 osób i na szczęście są to objawy stosunkowo łatwe do opanowania.

Nietypowe skutki uboczne po stosowaniu aspiryny

Istnieją jednak inne, znacznie poważniejsze skutki uboczne, które stanowią powód do niepokoju. Brytyjska ochrona zdrowia wyjaśnia, że zażółcenie oczu lub skóry oraz ciemny kolor moczu (brązowy lub ciemnobrązowy) mogą być sygnałami, że coś dzieje się nie tak z wątrobą. W takim przypadku zaleca, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

W aptekach dostępny jest szeroki wybór produktów na ból, bez recepty. W tej grupie znajduje się również preparaty, które mają w składzie kwas acetylosalicylowy. Aspiryna jest absolutnie niewskazana dzieciom poniżej 12. roku życia, u których może przyczynić się do wystąpienia poważnych zaburzeń neurologicznych.

Stosowanie aspiryny może powodować działanie niepożądane, które jest dzwonkiem alarmowym, za pomocą którego organizm informuje, że coś jest nie tak. Co może zaniepokoić? Do takich poważnych objawów zalicza się:

 • żółte zabarwienie skóry i białek oczu,
 • kaszel z krwią,
 • krwiomocz lub krew w kale,
 • wymioty krwiste, czyli obecność świeżej krwi lub skrzepów w treści wymiocin,
 • bolące stawy rąk i nóg, które mogą świadczyć o podwyższonym stężeniu kwasu moczowego,
 • opuchlizna nóg i dłoni może wskazywać na zatrzymanie się wody w organizmie.

Przyjmowanie aspiryny może sprzyjać wrzodom żołądka. Jak podaje NHS, "aspiryna może powodować wrzody żołądka lub jelit, szczególnie gdy jest przyjmowana przez długi czas lub w dużych dawkach".

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Kto nie powinien przyjmować aspiryny? Oto kilka przeciwwskazań

Warto wiedzieć, jakie działanie ma aspiryna i jakie skutki uboczne może powodować. Jak informuje NHS, aspiryny nie powinny stosować osoby, które:

 • mają wrzody żołądka,
 • zmagają się z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
 • wykazują nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub dowolny niesteroidowy lek,
 • mogą być narażone na wystąpienie krwawienia z przewodu pokarmowego lub udar krwotoczny,
 • regularnie spożywają alkohol,
 • są w trakcie leczenia stomatologicznego.

Jest to jedynie kilka przeciwwskazań. Szczegółowe informacje są umieszczone w ulotce leku. Można również porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania kwasu acetylosalicylowego.