Niemowlę miało silne wzdęcia. Okazało się, że to "ciąża"

2022-06-01 7:59

Gdy do szpitala w indyjskim Bihar trafiło półtoramiesięczne niemowlę, którego stan zdrowia pogarszał się z dnia na dzień, nikt się nie spodziewał, że wyniki badania wprawią lekarzy w niemały szok. Okazało się, że przyczyną problemów był rozwijający się w żołądku maluszka płód. O bardzo rzadkiej medycznej anomalii doniosły indyjskie media.

Niemowlę miało silne wzdęcia. Okazało się, że to ciąża
Autor: Getty Images

Rodzice 40-dniowego niemowlęcia zgłosili się z nim do Centrum Medycznego Rahmania w Motihari, dzielnicy miasta Bihar. Powód był, wydawałoby się, typowy dla niemowląt: wzdęcia, które przypominały kolkę niemowlęcą. Nietypowa była jednak ich intensywność: w przypadku tego dziecka były one tak silne, że utrudniały mu oddawanie moczu.

W żołądku niemowlęcia rozwijał się płód

By poznać przyczynę wzdęć i zatrzymania moczu dr Tabrez Amir, pod którego opiekę trafiło niemowlę, zlecił kilka testów, a gdy te nie ujawniły przyczyny problemu - tomografię komputerową. Wynik tego badania okazał się szokiem: w lekarze odkryli, że w żołądku niemowlęcia rozwinął się płód.

Jak wyjaśnił dr Aziz w rozmowie z portalem ANI, ta rzadka anomalia medyczna nosi nazwę fetus in fetu. Niemowlę przeszło operację, a jego stan jest bardzo dobry - zostało już wypisane ze szpitala. 

Czym jest fetus in fetu?

"Płód w płodzie" to rzadkie zjawisko. Statystycznie zdarza się raz na pół miliona urodzeń, a do tej pory nauce znanych jest zaledwie niespełna 200 takich przypadków. Dochodzi do niego, gdy po zapłodnieniu powstają dwa nierówne zarodki - jeden jest zdecydowanie większy i szybciej rośnie, a w pewnym momencie - jeszcze na początku ciąży - wchłania słabszego bliźniaka.

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne

W jego ciele ów "pasożyt" łączy się z układem krwionośnym zdrowego bliźniaka i dzięki temu ma dostęp do substancji odżywczych. Zwykle rośnie bardzo wolno i przez długi czas nie daje objawów, dlatego może być wykryty nawet u osoby dorosłej (najstarszy taki pacjent miał 47 lat).

Fetus in fetu częściej diagnozowany jest u mężczyzn. Jego najbardziej znanym objawem jest guz w jamie brzusznej, gdzie zwykle lokuje się płód -  ale może on być również obecny w śródpiersiu, mosznie, a nawet w mózgu. Inne możliwe objawy zależą od miejsca, w którym umiejscowił się płód i może to być np. zatrzymanie moczu, niewydolność oddechowa czy problemy z jedzeniem i połykaniem. Leczenie polega na wycięciu pasożytniczej masy płodowej wraz z błoną, która go otacza.