Niekoniecznie latem. Sprawdź, kiedy jechać nad morze, by uzupełnić niedobory jodu

2022-08-04 13:03

Jod jest niezwykle ważnym pierwiastkiem. Źródła jodu występują w żywności, jednak samą dietą trudno utrzymać odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie. Pomocne mogą się jednak okazać wyjazdy nad morze, gdzie możemy się "nawdychać jodu". Kiedy jest go najwięcej nad Bałtykiem?

Morze bałtyckie
Autor: Getty Images

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni bardzo istotne funkcje. Odpowiada m. in. za produkcję hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyronina. Hormony te są odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie tarczycy oraz przysadki mózgowej, serca, nerek i mięśni. Ponadto prawidłowo działająca tarczyca wspomaga termoregulację ciała.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu jodu w organizmie wpływa również na zachowanie w zdrowiu układu nerwowego.

Niedobór tego pierwiastka objawia się uczuciem zmęczenia, zimna oraz wzrostem masy ciała. Może również powodować problemy z pamięcią i koncentracją, a także pogorszenie nastroju. Długotrwałe niedobory mogą doprowadzić nawet do niedoczynności tarczycy, niepłodności oraz wola szyi.

Poradnik Zdrowie: choroby tarczycy

Jakie są naturalne źródła jodu?

Dobowa niezbędna dawka jodu dla dorosłego człowieka wynosi około 150-3000 mikrogramów.

Do naturalnych źródeł pozyskiwania jodu można zaliczyć przede wszystkim ryby morskie, sól jodowaną oraz żółtka jaj, nabiał oraz brokuły. Jod występuje również w nadmorskim powietrzu, dlatego wyjazdy nad Bałtyk mogą być formą uzupełniania tego pierwiastka.

Kiedy nad morzem jest najwięcej jodu?

Ze względu na położenie, najwięcej niedoboru jodu mają mieszkańcy południowej Polski. Wyjazd nad morze może wspomóc uzupełnienie tego pierwiastka. Wszystko dlatego, że jod wchłania się przez drogi oddechowe oraz skórę.

Choć jod występuje nad Bałtykiem przez cały rok, jego największe ilości wcale nie przypadają na okres wakacyjny. Najlepszym czasem na "wdychanie jodu" jest wiosna, jesień i zima. To właśnie wtedy odnotowuje się najwięcej tego pierwiastka w powietrzu. Najwyższe stężenie jodu występuje podczas chłodnej, deszczowej i sztormowej pogody. Wtedy jod unosi się w powietrzu nawet 300 metrów od brzegu morza.

Oprócz wyjazdów nad morze, jod z powietrza można pozyskać spacerując wzdłuż tężni solankowych lub korzystając z jaskini i grot solnych.

Źródło: stronazdrowia.pl