Nie tylko 500 plus na wakacje! Rząd daje też 300 zł. Jak otrzymać?

2020-07-01 8:30

Bon wakacyjny w wysokości 500 zł ma otrzymać każde dziecko w kraju. Trzeba złożyć wniosek, żeby otrzymać dofinansowanie do wakacji. Przy okazji można złożyć jeszcze inny wniosek i dostać 300 zł!

Szkoła demokratyczna
Autor: Getty Images

Do tej pory dużo mówiło się o bonie wakacyjnym, czyli propozycji rządu na wsparcie Polaków i branży turystycznej. Chociaż z pierwotnego pomysłu (1000 zł dla osób zatrudnionych na etacie) nie udało się zrealizować, to każde dziecko otrzyma bon w wysokości 500 zł (a dzieci niepełnosprawne 1000 zł). Więcej przeczytacie tutaj: Sejm uchwalił bon 500 plus! Kto dostanie? Do kiedy można wykorzystać?

Jednak nie można zapominać o innym programie, czyli o Dobrym starcie. Wnioski o 300 zł można składać online już od 1 lipca, natomiast od 1 sierpnia w formie papierowej. Wniosek należy złożyć do 30 listopada, jednak złożenie go w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. 

Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub w listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

300 plus - kto może dostać?

Świadczenie Dobry start w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole. O świadczenie mogą ubiegać się rodzice i później dzieci do momentu ukończenia 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. 

Nie ma kryterium dochodowego, ale 300 plus nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole.

Czytaj też: Wakacje 2020 tylko w Polsce? Wiceminister odpowiada