Nie mogła sikać przez rok. "Doktor powiedział, że to nerwy i powinnam poćwiczyć jogę"

2023-03-28 13:17

Elle Adams miała życie, jak z bajki. Pewnego dnia wszystko się zmieniło. Obudziła się, nie mogąc oddać moczu. Nieważne, jak dużo piła - efekt był zawsze taki sam. Lekarze nie mogli znaleźć przyczyny. "Doktor powiedział, że to nerwy i powinnam poćwiczyć jogę" - relacjonowała.

Nie mogła sikać przez rok. Doktor powiedział, że to nerwy i powinnam poćwiczyć jogę
Autor: instagram.com/ellenextdoor Nie mogła sikać przez rok. "Doktor powiedział, że to nerwy i powinnam poćwiczyć jogę"

Był październik 2020 roku. Elle Adams tuż po przebudzeniu udała się do toalety. Tam zorientowała się, że nie może oddać moczu. 30-latka trafiła do szpitala św. Tomasza w Londynie. Lekarze byli zdumieni z tym, co zobaczyli.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do urologa?

Nie mogła oddać moczu. Przyczyną był zespół Fowlera

Na szpitalnym oddziale okazało się, że w pęcherzu Elle zalegał aż jeden litr moczu. Warto podkreślić, że pęcherz moczowy zdrowej dorosłej kobiety może pomieścić do 500 ml płynu. 30-latce założono cewnik, a do pęcherza wprowadzono rurkę, której zadaniem było odprowadzanie moczu.

To, co usłyszała wtedy od jednego z lekarzy nią wstrząsnęło:

"Doktor powiedział mi, że to nerwy i że jak wrócę do domu i poćwiczę jogę i zadbam o ogólny stan psychiczny, to prawdopodobnie mi przejdzie" - napisała na Instagramie.

Elle tego dnia wróciła do domu z cewnikiem. Osiem miesięcy później miała umówioną konsultację z urologiem. Niemożność oddania moczu przez tak wiele miesięcy połączona z bólem bardzo pogorszyła jakość życia młodej kobiety. 

Dopiero po 14 miesiącach udręki udało się postawić diagnozę: zespół Fowlera, objawiający się niezdolnością do rozluźnienia mięśni zwieracza pęcherza moczowego.

"Usłyszałam, że prawdopodobnie cierpię na chorobę Fowlera. Rozmawiano ze mną o możliwościach leczenia (...) próbowaliśmy leków, ale to po prostu nie robiło różnicy" - wyznała Elle.

Stymulacja nerwu krzyżowego ratunkiem przy zespole Fowlera

Stymulacja nerwu krzyżowego działa jak "rozrusznik". Na początku 2023 roku Elle przeszła operację wszczepienia cienkiego drutu, który dostarcza delikatne impulsy elektryczne i pobudza mięśnie. Nie wyleczyło to choroby, ale znacznie pomogło w codziennym funkcjonowaniu młodej kobiety. 

Elle nadal polega na cewnikowaniu, choć zdarza się, że czasami udaje jej się oddać mocz bez pomocy cewnika.  

Zespół Fowlera - co to takiego?

Zespół Fowlera występuje niezwykle rzadko. Według University of Central London (UCL) jest to stan, który zwykle dotyka kobiety w wieku od 20 do 40 roku życia. Do rozwoju zespołu Fowlera może dojść na skutek operacji, ale także bez żadnej wyraźniej przyczyny. Jest to wyniszczająca choroba, która w uniemożliwia kobietom oddawanie moczu.

Przebieg tej choroby różni się w zależności od przypadku. Poza zatrzymywaniem się moczu w pęcherzu mogą się także pojawić objawy, takie jak ból pleców, nerek i okolicy nadłonowej wraz z krwią w moczu. Problemem mogą być również skurcze pęcherza.