Nie masz ochoty na seks? To jeden z objawów chorej wątroby

2022-08-04 10:19

Choroby wątroby rozwijają się w ukryciu. Ten największy gruczoł w ludzkim organizmie może się regenerować, ale gdy odkryjemy chorobę, często nie da się go w pełni wyleczyć. Jednym z objawów chorej wątroby może być spadek libido. Choć nie łączymy go ze schorzeniami wątroby, warto zwrócić na niego uwagę.

Nie masz ochoty na seks? To jeden z objawów chorej wątroby
Autor: Getty Images

Marskość, czyli zwłóknienie wątroby spowodowane jest długotrwałym uszkodzeniem tego ważnego gruczołu. Często marskość określa się schyłkową chorobą wątroby. Dlatego, że pojawia się jako powikłanie innych schorzeń takich jak zapalenie wątroby.

Możesz mieć marskość wątroby i o tym nie wiedzieć. Jednak ostatecznie może spowodować nieodwracalne konsekwencje i zagrażać życiu. Może doprowadzić, chociażby do niewydolności tego największego gruczołu w ludzkim organizmie.

Objawy chorej wątroby

We wczesnych stadiach marskości wątroby możesz nie mieć żadnych objawów. Gruczoł będzie funkcjonować pomimo rozwijających się w nim uszkodzeń. Jeśli wątroba zostanie poważnie uszkodzona zazwyczaj pojawiają się główne objawy wskazujące na ten problem.

Należą do nich zmęczenie i osłabienie, mdłości, utrata apetytu, która skutkuje spadkiem masy ciała. Na twoich dłoniach mogą pojawić się czerwone plamy. Z kolei powyżej talii, na klatce piersiowej, szyi i ramionach możesz zauważyć naczynia krwionośne tzw. pajączki wątrobowe.

Inne objawy, które mogą świadczyć o chorobie wątroby to:

  • żółtaczka
  • wymioty krwią
  • swędząca skóra
  • bolesny, spuchnięty brzuch
  • ciemny mocz
  • obrzęk nóg, kostek i stóp
  • utrata libido.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problemy z wątrobą, udaj się do lekarza rodzinnego. Powiedz mu o swoich objawach, a on zaleci odpowiednie badania. W przypadku marskości leczenie zależy od tego, co ją spowodowało. Choć zwykle nie można jej wyleczyć, można walczyć z jej objawami i powikłaniami, a także powstrzymywać od dalszych niebezpiecznych skutków wynikających z rozwoju schorzenia.

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Choroby wątroby a rak

Marskość wątroby zwiększa ryzyko raka wątroby zwanego rakiem wątrobowokomórkowym (HCC). Co więcej, wiele objawów raka wątroby i marskości wątroby jest tożsamych. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować problemów z wątrobą.