Naukowcy wiedzą, co jest przyczyną tajemniczego zapalenia wątroby u dzieci. To dwa wirusy

2022-07-27 10:06

Brytyjscy naukowcy odkryli, co stoi za zapaleniem wątroby atakującym dzieci. Według badaczy choroba wątroby jest powiązana z jednoczesnym zakażeniem dwoma powszechnymi wirusami. Co ciekawe, nie ma wśród nich koronawirusa.

Dziewczynka trzyma się za brzuch
Autor: Getty Images

Liczba dzieci zapadających na tajemnicze zapalenie wątroby wciąż rośnie. Do tej pory Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zgłosiła co najmniej 1010 prawdopodobnych przypadków, w tym 46 wymagających przeszczepów i 22 zgony z powodu tajemniczego zapalenia wątroby od października ubiegłego roku.

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Tajemnicze zapalenie wątroby - przyczyną są dwa wirusy

Wcześniejsze teorie dotyczące przyczyny choroby koncentrowały się na gwałtownym wzroście często występujących infekcji adenowirusowych.Jednak, dzięki przeprowadzeniu dwóch jednoczesnych badań w Szkocji i Londynie, naukowcy odkryli, że znaczącą rolę w rozwoju zapalenia wątroby odgrywa wirus AAV2 (związany z adenwirusem 2). Był on obecny u 96% wszystkich przebadanych pacjentów.AAV2 zwykle nie powoduje choroby i nie może się replikować bez obecności innego wirusa „pomocniczego”.

Oba zespoły badawcze doszły do ​​wniosku, że koinfekcja AAV2 z adenowirusem, a czasami z wirusem opryszczki HHV6, stanowi najlepsze wyjaśnienie ciężkiej choroby wątroby.

„Obecność wirusa AAV2 wiąże się z niewyjaśnionym zapaleniem wątroby u dzieci” – powiedziała w oświadczeniu profesor chorób zakaźnych Emma Thomson z University of Glasgow, która kierowała szkocką gazetą.

Jednocześnie Thomson podkreśla, że nie jest jeszcze pewne, czy AAV2 powoduje chorobę, czy raczej jest biomarkerem leżącej u podstaw infekcji adenowirusem, który jest trudniejszy do wykrycia, ale był głównym patogenem.

Oba zespoły wykluczyły też niedawną lub wcześniejszą infekcję SARS-CoV-2 jako bezpośrednią przyczynę zapalenia wątroby. Chociaż dwie trzecie pacjentów miało przeciwciała przeciwko koronawirusowi, wskaźnik ten był podobny do ogólnej częstości występowania w populacji wśród dzieci w tym czasie. Koronawirusa nie wykryto też w wątrobach pacjentów.