„Narzędzie”, które ułatwi ratownikom badanie pacjenta w karetce

Ministerstwo Zdrowia ma bardzo dobrą wiadomość zarówno dla pacjentów, jak i całego systemu medycznego. Chce wprowadzić testy antygenowe w karetkach, które będą dużym ułatwieniem dla ratowników. Dowiedzmy się, jak ma to wyglądać!

Test antygenowy zrobi ratownik w karetce. Od razu będzie wiadomo, czy pacjent jest nosicielem COVID-19 i czy trzeba transportować go do szpitala zakaźnego. Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, chodzi o to, by „zespoły ratownictwa medycznego działały w sposób sprawniejszy i żeby karetka dojeżdżała szybciej”. Dzięki testom antygenowym karetki nie będą tworzyć kolejek przed szpitalami.  

Doktor Jan Nowak ze Szpitala Specjalistycznego imienia J. Dietla w Krakowie udzielił komentarza w wywiadzie dla „Faktów TVN” w sprawie testów antygenowych w karetkach. Według niego „w tym momencie problemem izb i przyjęć SOR-ów jest to, że lekarze nie wiedzą, z jakim pacjentem mają do czynienia”. Rozwiązaniem tej sytuacji ma być właśnie test antygenowy, który pomoże odróżnić pacjentów ujemnych od dodatnich już na etapie rozmowy ratownika w karetce z lekarzem w szpitalu.

Test antygenowy: rozpozna chorobę w ciągu 15 minut

W opinii ratowników medycznych „test antygenowy to konkretne narzędzie” ułatwiające im pracę. – Nie mając tych testów, musimy pojechać najpierw do pierwszego lepszego szpitala, w którym taki test byłby wykonany – wyjaśnił w rozmowie dla „Faktów TVN” Oliwier Adamczewski, ratownik medyczny.

Zaletą testów antygenowych jest to, że szybko rozpoznają chorobę i dzięki temu pacjent będzie miał wynik, zanim do szpitala dowiezie go karetka. – Wynik wiarygodny jest po 15 minutach. W tym czasie oczywiście pacjent jest transportowany do szpitala – powiedział doktor Janusz Sokołowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

To będzie istotna informacja dla lekarzy, którzy będą wiedzieli, jak zająć się pacjentem w szpitalu. – Jeśli pacjent już wstępnie byłby zidentyfikowany w karetce jako dodatni, no to my u niego rozpoznamy chorobę i już wiemy, co dalej z nim mamy robić – wyjaśnił doktor Jan Nowak.

Test antygenowy: kiedy będzie dopuszczony do użytku w karetce?

Testy antygenowe są już dostępne na SOR-ach i izbach przyjęć. Jak na razie ratownicy medyczni, czekają na przepisy, który mają wyjaśnić, w jakich konkretnych przypadkach szybkie testy antygenowe mają być stosowane w ambulansie. Najbardziej zastanawia ich kwestia, czy nie przysporzą one, i tak już przeciążonym zespołom, zbędnych wyjazdów do co sprytniejszych pacjentów. – Będą dzwonić po to, żeby sprawdzić, czy akurat ta infekcja, która ich trawi od kilku dni, nie jest właśnie infekcją SARS-CoV-2 – stwierdził Ariel Szczotok.

Testy antygenowy rozpoznaje białko koronawirusa w wymazie pobranym z nosa. Jak zaznaczył doktor Jan Nowak „test jest skierowany do pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych”. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem wynik dodatni oznacza zakażenie COVID-19. Natomiast wynik negatywny nie daje pewności, więc trzeba potwierdzić go metodą PCR.

Ratownicy będą mogli wykonywać testy w karetkach następnego dnia po ogłoszeniu przepisów, które są obecnie procedowane w trybie skróconym.

Źródło: Fakty TVN

Andrzej Duda oddał osocze dla chorych na koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE