Nadzieja na nową terapię chorób neurodegradacyjnych. W czym pomoże sen?

2022-06-03 13:38

Stwardnienie zanikowe boczne jest najczęstszą chorobą neuronów ruchowych u dorosłych. Opóźniona diagnoza i niepewne rokowanie są zwykle czynnikami, które mają wpływ na progresję choroby. Naukowcy jednak odkryli sposób na wdrożenie terapii chorób neurodegradacyjnych. Kluczową rolę ma odgrywać sen.

Kobieta śpi na boku
Autor: Getty Images

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS), znane również jako choroba Lou Gehriga, jest najczęstszą postacią choroby neuronu ruchowego. Osoby z ALS stopniowo tracą zdolność inicjowania i kontrolowania ruchów mięśni, w tym mówienia, połykania i oddychania.

W najnowszym badaniu naukowcy opisali nowy sposób walki z tą wyniszczającą chorobą, a jest nim mózgowy system usuwania odpadów.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Usuwanie odpadów kluczem w leczeniu ALS

System glimfatyczny usuwa odpady, w tym toksyczne białka, z mózgu. Ta obejmująca cały mózg sieć wypełnionych płynem przestrzeni, znana jako przestrzenie Virchowa-Robina, jest w większości wyłączona, gdy nie śpimy. Uruchamia się natomiast podczas snu w celu odprowadzania związków niezbędnych do funkcjonowania mózgu i pozbycia się toksycznych odpadów.

Wraz z wiekiem jakość snu spada, a ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, w tym ALS, wzrasta. Zaburzenia snu są również częstym objawem stwardnienia zanikowego bocznego, a badania wykazały, że pojedyncza noc bez snu może skutkować zwiększoną akumulacją toksycznych białek odpadowych w mózgu. W związku z tym naukowcy podejrzewają, że funkcja glimfatyczna może być osłabiona przy ALS.

Najnowsze badanie na myszach dowodzi, że układ glimfatyczny może być potencjalnym celem terapeutycznym w leczeniu ALS.

Terapie snu

Układ glimfatyczny jest najbardziej aktywny w fasie non-REM. Terapie snu, które wzmocniłyby tę fazę, mogą okazać się szczególnie korzystne w zapobieganiu chorobom takim jak ALS.

Na usuwanie odpadów z mózgu wpływ ma również pozycja snu. Klirens limfatyczny jest najskuteczniejszy w pozycji bocznej.

Oprócz dbania o sen, ważne są również takie czynniki, jak dieta. Spożywanie kwasów omega-3, występujących w rybach morskich, od dawna uważane jest za korzystne dla zdrowia i ma wpływ na zmniejszajenie ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. Nowe badania pokazują, że korzyści te mogą częściowo wynikać z pozytywnego wpływu Omega-3 na funkcję limfatyczną.

Wykazano również, że umiarkowane spożycie alkoholu poprawia usuwanie odpadów z mózgu.  Korzystne są również ćwiczenia fizyczne.

Okazuje się więc, że te niewielkie zmiany w stylu życia mogą poprawić usuwanie odpadów mózgowych, aby zminimalizować ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.